Kitosanın yeni tip türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new chitosan derivatives
- Tez No: 487928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Biyopolimerler; proteinler, polisakkaridler ve sentetik polimerlerden elde edilen biyomateryallerdir. Bunlar kimya, biyoloji, fizik, tıp ve gıda bilimleri alanlarında tercih edilmekte fakat bu materyallerin sulu ortamlarda, mekanik özellikleri ve stabilite eksikliği bir dezavantaj oluşturmaktadır. Çapraz bağlama ile biyomateryallerin bu özellikleri geliştirilebilir. Bu çalışmada bir biyopolimer olan kitosanın dialdehit ve diketon ile çapraz bağlı yeni türevlerinin sentez ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Çapraz bağlayıcı olarak salisilaldehit, 2-hidroksi asetofenon, 2,4-dihidroksibenzaldehit, 2,4- dihidroksiasetofenon ile 1,2-dibromoetanın kondenzasyonu ile sentezlenen literatürde mevcut olan dialdehit ve diketon bileşikleri kullanılmıştır. Çalışmada hedeflenen çapraz bağlı kitosan türevleri, kitosanda bulunan primer amin grupları ile dialdehit ve diketon grupları arasındaki imin oluşum tepkimeleri sonucunda sentezlenmiştir. Hazırlanan yeni çapraz bağlı kitosan türevlerininn yapı tayin işlemleri elementel analiz (C,H,N), SEM, FT-IR, ve TG-DTG teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Çalısmamızın diger bir asamasında ise, her bir türevin suda şişme davranışları takip edilmiş ve ilgili parametreler hesaplanmıştır. En son olarak herbir türevin metal tutma kapasitesi çalışılmış ve metal miktarı MP-AES ile belirlenmiştir. Gerçekleştirilen analizlerin sonuçları değerlendirildiğinde çalışmada yeni çapraz bağlı kitosan türevlerinin sentezlendiği, su tutma kapasitelerinin kitosanla karşılaştırıldığında yüksek olduğu ve metal tutma kapasitelerinin kitosana oranla yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biopolymers; biomaterials derived from proteins, polysaccharides and synthetic polymers. These are preferred in the fields of chemistry, biology, physics, medicine and food science, but their mechanical properties and lack of stability are disadvantages in aqueous media. By cross-linking these properties of biomaterials can be improved. In this study, synthesis and characterization of chitosan, a biopolymer, of dialdehyde and diketone cross-linked new derivatives have been realized. The dialdehyde and diketone compounds available in the literature synthesized by the condensation of salicylaldehyde, 2-hydroxyacetophenone, 2,4-dihydroxybenzaldehyde, 2,4- dihydroxyacetophenone with 1,2-dibromoethane as cross-linkers were used. The cross-linked chitosan derivatives targeted in the study were synthesized as a result of imine formation reactions between the primary amine groups in the chitosan and the dialdehyde and diketone groups. Structural analysis of the new cross-linked chitosan derivatives prepared were performed by elemental analysis (C, H, N), SEM, FT-IR, and TG-DTG techniques. In the other half of our study, the swelling behavior of each derivative was studied. Lastly, the metal holding capacity of each derivative was studied and the amount of metal was determined by MP-AES. When the results of the analyzes are evaluated, it is concluded that the new crosslinked chitosan derivatives are synthesized in the study, the water retention capacities are higher when compared to chitosan and the metal retention capacities are higher than the chitosan.