Bazı bitkilerin antibakteriyel özelliklerinin araştırılarak tıbbi tekstil alanında kullanılması
Investigation of antibacterial properties of some plants and their use in medical textiles
  1. Tez No: 487949
  2. Yazar: AHMET KOYUTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM DEMİRAY SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında; ticari olarak satılmakta olan sargı bezlerine antibakteriyel özelliğe sahip olduğu bilinen aromatik uçucu yağlar aplike edilmiştir. Bu kapsamda; çay ağacı, biberiye, limonotu, tarçın, karanfil, zencefil uçucu yağları ve sarı kantaron bitkisel sabit yağı, %100 saf olarak tedarik edilmiş ve bu yağların ihtiva ettiği maddeler GC-MS analizi ile belirlenmiştir. Uçucu yağlar ve bitkisel sabit yağ ile yapılan, disk difüzyon antibakteriyel aktivite testi sonucunda iyi derecede antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu belirlenen yağlar ile sargı bezlerine, emdirme-kurutma-bekletme esasına göre aplikasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. İşlem görmüş sargı bezlerinin antibakteriyel özellikleri; gram pozitif bakteri türü olan ''Staphylococcus aureus'' ve gram negatif bakteri türü olan ''Escherichia coli'' bakteri türlerine karşı, tekstilde sıkça kullanılan AATCC 147 test metoduna göre belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilerde; doğal aromatik uçucu yağ içeren sargı bezlerinin iyi derecede antibakteriyel aktivite gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; herbal essential oils knows to have antibacterial properties, were applied to the commercial bandages. In this scope; tea tree oil, rosemary oil, lemongrass oil, cinnamon leaf oil, st. john's wort oil, clove oil and ginger oil were supplied as %100 pure and the substances contained in these oils were determined by GC-MS analysis. Impregnating process on bandages, was carried out by pad-dry-cure method using oils determined to have good antibacterial activity with disk diffusion test method. The antibacterial properties of the treated bandages were determined according to the AATCC 147 test method which is frequently used in textiles against the gram-positive bacterium ''Staphylococcus aureus'' and the gram-negative bacterium ''Escherichia coli''. As a result of the study, it was determined that bandages containing natural aromatic herbal oils as cinnamon leaf oil, clove oil, tea tree oil and rosemary oil exhibit good antibacterial activity.