İzmir kekiği (Origanum onites L.) klonlarının bazı kalite ve antibakteriyel özelliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Research on the quality and antibacterial properties of some Origanum onites L. clones
- Tez No: 405343
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, E.Ü.Z.F.Tarla Bitkileri Bölümü tarafından klon seleksiyonu yöntemi ile geliştirilen 14 farklı kekik (Origanum onites L.) klonunun bazı kalite özellikleri ve bakteriyel etmenlere karşı antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araziden hasat edilen bitkilerin yapraklarından elde edilen uçucu yağların analizi yapıldıktan sonra bu yaprakların ekstraktları ile uçucu yağların Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis patojenine karşı olası in vitro antibakteriyel etkilerinin araştırılması gerçekleştirilmiştir. Böylelikle elde edilen pozitif sonuçlar, özellikle domateste hastalığa yol açan ve tam anlamıyla kimyasal savaşımı mümkün olmayan bu tehlikeli patojene karşı doğal yoldan bir mücadele yöntemini ortaya koymuştur. Ayrıca bu araştırmada, 14 O. onites genotipinin kimıyasal bileşimleri hakkında elde edilen bilgiler ile farklı uçucu yağ içeren bu klonlar arasında seçim yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre tüm klonlar arasında birinci biçimde 5 nolu klon ve ikinci biçimde ise 11 nolu klonun daha iyi bir kaliteye sahip olduğu belirlenmiştir. Üç nolu klonun uçucu yağı birinci biçimde ve 7 nolu klonun uçucu yağı ikinci biçimde en yüksek antibakteriyel etkiyi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, quality properties and the antibacterial activity against bacterial factors of 14 different Oregano (Origanum onites L.) clones have been determined. Clones were developed by clonal selection method of Agriculture Faculty of Ege University, Department of Agronomy. For this purpose, at first, the analysis of the essential oils obtained from the leaves of the plants harvested from the field was carried out. Subsequently, possible antibacterial effect of leaves extracts and their essential oils on clavibacter michiganensis subsp. michiganensis pathogens was investigated. In addition, based on the chemical composition conducted in the present study. The opportunity to select clones containing different types of essential oils has been revealed. According to the results, among the 14 clones considered in this study, in the first harvest, clone No. 5 and in the second harvest clone No.11 showed better quality. On the other hand, from antibacterial activity point of view, in the first harvest clone No. 3 and in the second harvest clone No. 7 showed the highest antibacterial activity. As a result, a natural method has been revealed to prevent development of dangerous pathogens which cause disease in tomatoes and have not any non-chemical treatment.