Gökova Körfezi'nde dağılım gösteren uzun kuyruklu mercan balığı (Nemipterus randalli) ile kırma mercan balığı (Pagellus erythrinus)'nın biyo-ekolojik özelliklerinin ve besin etkileşimlerinin belirlenmesi
Determination of bio-ecological aspects and food interactions of randall's threadfin bream (Nemipterus randalli) and common pandora (Pagellus erythrinus) in the Gokova Bay
  1. Tez No: 487978
  2. Yazar: SERCAN YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT FİLİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde Akdeniz, Süveyş Kanalı vasıtasıyla gerçekleşen istilalardan dolayı balık kommünitelerinde yaşadığı değişimle karakterize edilen bir bölge haline gelmiştir. Lesepsiyen tür olarak adlandırılan bu türlerin Akdeniz'e olan girişleri son 40 yıldır hız kazanmıştır. 512 balık türünün bulunduğu ülkemiz denizlerindeki Lesepsiyen tür sayısı 75 olarak rapor edilmektedir. Ancak Lesepsiyen türlerin yerli balık türleri üzerindeki etkileri hakkındaki bilgiler yetersizdir. Gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında, Gökova Körfezi'nde dağılım gösteren istilacı N. randalli ile yerli P. erythrinus türlerinin biyo-ekolojik özellikleri ve besin etkileşimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ocak 2016-Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen aylık örneklemelerde 1698 adet N. randalli, 945 adet P. erythrinus bireyi elde edilmiştir. Türler arası etkileşimleri belirlemek amacıyla; türlere ait boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları ve oranları, boy-yaş, ağırlık-yaş, boy-ağırlık ilişkileri, kondisyon faktörleri, mide içerikleri ve üreme periyotları incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre: Gökova Körfezi'nde P. erythrinus'un yaşam süresi N. randalli'den daha uzundur. N. randalli P. erythrinus'a göre daha hızlı büyümektedir. Her iki türün üreme periyotları ve eşeysel olgunluk yaşları benzerlik göstermektedir. Türler arası besin rekabeti önemli derecede yüksek bulunmuştur. Kondisyon faktörü değerleri, N. randalli'nin ortamdaki besin kaynaklarından daha iyi yararlandığını göstermektedir. P. erythrinus N. randalli ile rekabet edebilmek için erken olgunlaşma, kısa üreme sezonu, daha derin sularda üreme ve parçalı yumurtlama gibi stratejiler sergilemektedir. N. randalli sahip olduğu istilacı özellikler sayesinde Gökova Körfezi'nde başarılı popülasyon oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Mediterranean became a region, characterized with changes in fish communities due to invasions caused by Suez Canal. Entering of these species, called Lessepsian species to Mediterranean has been increased in last 40 years. It is reported that, in Turkish seas, where 512 fish species are found, are 75 lessepsian species. However knowledge about effects of Lessepsian species on native species are insufficient. Aim of this study is to determine the bio-ecological characteristics and food interactions of Lessepsian N. randalli, and a native P. erythrinus, distributed in the Gökova Bay. In monthly sampling survey, carried out between January 2016 and December 2016, 1698 N. randalli and 945 P. erythrinus individuals were obtained. Length, weight, age, sex distributions and ratios, length-age, weight-age, length-weight relationships, condition factors, stomach contents and reproduction periods were examined to determine the interaction between species. According to results, the life span of P. erythrinus is longer than N. randalli in the Gökova Bay. Nevertheless, N. randalli grows faster than P. erythrinus. Reproduction periods and sexual maturity ages of both two species show similarities. Food competition between species is found to be significantly high. Results of condition factors exhibit that N. randalli show better utility of food sources in the environment. P. erythrinus display strategies such as; early maturation, short reproduction period, reproduction in the deeper waters and batch spawning, to compete with N. randalli. With the invasive characteristics of N. randalli established a successful population in the Gökova Bay.