Kuru formdaki iki farklı alg türü ile beslenen nehir midyesinin (Unio crassus Philipsson, 1788) büyüme performansı ve besin kompozisyonunun incelenmesi
Examination of growth performance and nutritional composition of river mussel (Unio crassus Philipsson, 1788) fed with dried forms of two different algae species
  1. Tez No: 487984
  2. Yazar: ERGİ BAHRİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Unio crassus türü nesli tükenmekte olan bir tatlısu midyesidir. Nesli tükenmekte olan unionid midyelerin korunması için yapılabilecek çalışmalar çeşitli bilimsel araştırmalarda belirtilmektedir. Bunlar, korunaklı alanların oluşturulması, sağlıklı popülasyona sahip alanlardan tehlike altındaki alanlara midyelerin transfer edilmesi, glochidia taşıyıcısı balıklar açısından zayıf popülasyona sahip tehlike altındaki alanlara taşıyıcı balık nakil edilmesi ve yeniden stoklandırma çalışmaları için tehlike altındaki midye türünün yoğun üretiminin yapılması olarak listelenmektedir. Yoğun üretim sırasında ise ana besin kaynağı olarak midyelere çeşitli alglerle oluşturulmuş diyetler sunulmaktadır. Son yıllarda ise bu diyetlerde alglerin kuru formlarıyla alternatif diyetler oluşturulması yönünde çalışmalar devam etmektedir. Yapılan bu çalışmada iki farklı alg türünün kuru formları ile beslenen Unio crassus türü tatlısu midyesinin büyüme performansı değerlendirilmiştir. Midyeler 30 gün boyunca farklı oranlarda kuru Schizochytrium limacinum ve Arthrospira maxima türü alglerin kombinasyonları ile beslenmiştir. En iyi büyüme performansı %100 oranında A. maxima türü ile beslenen grupta %4,55 olarak gözlemlenmiştir. Midye etindeki protein oranlarına bakıldığında ise en iyi sonuç %12,31 ile %70 A. maxima ile %30 S. limacinum türünün karışımlarından elde edilmiştir. Çalışma sonucunda S. limacinum türü algin kuru formunun yetişkin tatlısu midyesi Unio crassus'un diyetine %30 oranında eklenmesinin midyenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unio crassus is an endangered fresh water mussel species in many fresh water systems. To protect the endangered unionid mussel species, various conservation methods studied in scientific researches. These methods can be listed as, construction of protected areas, transfering adult mussels from areas that have healthy populations to areas with endangered population, realesing large numbers of host fish species for glochidia or culturing high amount of larvae for the restocking of endangered areas. The diets that were used in the mass culture of mussels were mainly composed from the various algae species as a food source. At the last years, many studies conducted with the dried algal diets and many of them still in progress to provide alternative food sources to mussels. In this study, we conducted feeding experiments to evaluate the effects of dried forms of two different algae species on growth performance of Unio crassus. We fed mussels with different combinations of dried forms of Schizochytrium limacinum and Arthrospira maxima for 30 days. Best growth performance was observed with 4,55% of live weight gain in the group fed with 100% of A. maxima. The best protein rate in the mussel meat was found to be 12,31% in group fed with 70% A. maxima and 30% S. limacinum mixture. These results sugest that adding 30% of spray-dried form of S. limacinum in adult Unio crassus diet is sufficient to meet energy demand.