Sanal gerçekliğe dayalı bir ofis asistanı tasarımı
Virtual reality based office assistant design
- Tez No: 487985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN GÜRÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknoloji, günlük yaşantımızı inanılmaz kolaylaştıran ve hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelen ürünleri hizmetimize sunmaktadır. Bu ürünlerden bir tanesi olan bilgisayarları günümüzde hemen her yaş grubundan insanlar ev, okul, ofis gibi farklı ortamlarda, farklı amaçlarla kullanmaktadırlar. Ancak, bilgisayar kullanımında ergonomi kurallarına dikkat edilmemesi başta görme bozukluğu, bel-boyun fıtıkları olmak üzere, eklemlerde kireçlenme, kalp rahatsızlıkları, obezite ve diyabet gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu noktada, bireyleri ergonomik açıdan daha doğru bilgisayar kullanmaya yönlendirecek sistemlere ihtiyaç vardır. Ayrıca, gelişen bilgisayar teknolojilerine paralel olarak insanlarla bilgisayarlar arasındaki etkileşim de gelişmektedir. Bilgisayarlara insansı özellikler kazandırılması bu etkileşimin ileri boyutlara ulaşmasının önünü açmaktadır. İnsan-bilgisayar etkileşimine yönelik gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, ofis ortamında çalışan bilgisayar kullanıcısı bireyin duygusal durumunu gerçek zamanlı tespit edebilen ve bireyi ergonomik bilgisayar kullanmaya yönelten bir sanal asistan arayüzü önerilmektedir. Duygusal durum analizinde, RGB kamera ile bilgisayar kullanıcısı bireyin yüz tespiti ve takibi gerçekleştirilmiş ve çeşitli makine öğrenmesi yöntemleri ile yüz ifadelerine dayalı duygusal durumları 30 fps hızında tespit edilmiştir. Bu bölümde gerçekleştirilen duygu sınıflandırma işlemleri Python yazılım dili ve makine öğrenmesine yönelik güçlü kütüphaneleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde ise, Kinect sensör ile bireyin vücut eklem noktalarına ait 3-boyutlu koordinat değerleri (x,y,z) bilgisayar kullanımı süresince takip edilmiş ve bu koordinat değerleri kullanılarak bilgisayar kullanımının ergonomiye uygunluğu kontrol edilmiştir. Burada, Kinect sensör ile uyumlu çalışması bakımından Visual Studio yazılım ortamı ve C# programlama dili tercih edilmiştir. Sonuç olarak geliştirilen sanal ofis asistanının, bilgisayar ile uzun süreli çalışan bireyler için hem iş sağlığı hem de çalışma psikolojisi anlamında olumlu katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology offers products that make everyday-life incredibly easy and become indispensable part of our lives. Today, people of almost every age group use computers, which are one of these products, for different purposes in different environments like home, school, office. However, not paying attention to ergonomics rules in computer use can lead to disorders such as visual impairment and waist-neck hernias, arthritis in joints, heart disorders, obesity and diabetes. At this point, there is a need for systems that will encourage individuals to use computers more accurately in terms of ergonomics. In addition, the interaction between people and computers is developing in parallel with developing computer technologies. To adapt human-specific characteristics to computers leads this interaction reaching advanced dimensions. In this thesis study on human-computer interaction, a virtual assistant interface is proposed that can detect the emotional state of the computer user working in the office environment in real time and direct the individual to use ergonomic computer. In the part of emotional state analysis, the face of the computer user was detected and tracked using the RGB camera and emotional situations based on facial expressions were detected at 30 fps using various machine learning methods. Emotion classification performed in this section was done using Python software language and its powerful libraries on machine learning. In the second part, the 3-dimensional coordinate values x,y,z of the body joints of the individual was tracked using Kinect sensor during the computer usage, and ergonomic suitability of the computer usage controlled using these coordinate values. Herein, the C# programming language in Visual Studio platform is preferred for its compatibility with the Kinect sensor. As a result, it is foreseen that the developed virtual office assistant will positively contribute to computer users in terms of occupational health and working psychology.