Gökova Körfezi'nde dağılım gösteren asıl hani balığı [(Serranus cabrilla (Linnaeus, 1758)]'nın sagittal otolit özellikleri
Sagittal otolith characteristics of comber [(Serranus cabrilla (Linnaeus, 1758)] distributed in Gokova Bay
  1. Tez No: 487990
  2. Yazar: ENDER CAN DİRİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Gökova Körfezi'nin 30-70 m arasındaki derinliklerinde Ekim-Aralık 2015 tarihleri arasında dip trolü ile aylık olarak elde edilen 122 adet Serranus cabrilla (asıl hani balığı)'nın sagittal otolit özellikleri incelenmiştir. Bireylerin toplam boyları (TB), minimum 13.5 maksimum 21.8 ve ortalama (±standart sapma (SS)) 16.60 (±1.57) cm olarak bulunmuştur. Ağırlık (BA) değerleri ise 27.82-134.08 g arasında değişmektedir ve ağırlık ortalaması (±SS) 54.05 g (±15.94) g'dır. Boy-ağırlık ilişkisi denklemleri BA = 0.023*TB2.748 (R² = 0.909) olarak hesaplanmıştır. Türün boy ve ağırlığı arasında kuvvetli bir ilişki olduğu görülmektedir. Regresyon katsayılarının %95 güven aralıkları hesabı sonuçlarına göre bireylerin negatif allometrik bir büyümenin [A(-)] olduğu görülmüştür [p
Özet (Çeviri)
In this research, some biologic characteristics of Serranus cabrilla (n=122) which were sampled with bottom trawl on between October and December 2015 in depth 30-70 m of Gökova Bay, were examined. Total length (TL) of individuals was measured minimum 13.5; maximum 21.8 and average (±SD) 16.60 (±1.57) cm. Weight varied between 27.82 and 134.08 g and average weight (±SD) was 54.05 g (±15.94) g. Equation of length-weight was calculated as TW = 0.023*TL2.748 (R² = 0.909). A strong regression was found between length and weight. Regarding to results of calculation of 95% confidence intervals of regression coefficient, [p