A model for supplier selection under environmental considerations
Çevresel değerlendirmeler altında tedarikçi seçimi için bir model
- Tez No: 487997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SELÇUK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde, medya, sivil toplum kuruluşları ve bilimsel makaleler sayesinde toplumun ve küresel rekabetçi piyasanın çevresel farkındalığı önemli derecede artmıştır. Bununla birlikte, pek çok çevresel sıkı düzenlemeler hükümetler tarafından yürürlüğe konmuştur. Bu, işletmeleri bugünün yok edici iş ortamında ayakta kalabilmek için çevre konularına odaklanmalarını sağlamıştır. Bu nedenle, son yıllarda, yeşil tedarik zincirine olan ilgi artmakta ve yeşil tedarikçi seçimi büyük ölçüde önem kazanmaktadır. Yeşil tedarikçilerin seçimi, çelişkili, nicel ve nitel, geleneksel ve yeşil faktörleri içerdiğinden çok kriterli bir karar verme problemi olarak düşünülebilir. Bu araştırmada, hem bilim insanlarının hem de üreticilerin dikkatini çeken yeşil tedarikçileri seçmek için kullanılan mevcut yöntemler ve kriterler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Uzmanların ve karar vericilerin kararlarındaki bulanıklık ve belirsizlik nedeniyle, bu çalışmada sezgisel bulanık mantıkla bütünleşik bir model önerilmiştir. Bu model kriter ağırlıklarını belirlemek için Sezgisel Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci'ni (IF-AHP) ve tercihlerin son sıralamasının yapılması için PROMETHEE tekniğini içermektedir. Çalışmanın sonunda, önerilen yöntemin doğrulanması için filtreleme endüstrisinde bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the environmental awareness of the society and global competitive market increases considerably thanks to the media, non-governmental organizations and scientific articles. However, many environmental strict regulations have been put into effect by governments. This has forced corporations to focus on environmental issues in order to stand in modern destructive business environment. Therefore, in the recent times, caring in the green supply chain is on an increasing trend and green supplier selection becomes majorly significant. The selection of green suppliers can be considered as a MCDM problem because it includes conflicting, quantitative and qualitative, traditional and green criteria. In this research, the current methods and factors for selecting green suppliers, which attract the attention of both scientists and manufacturers, have been examined in detail. Owing to ambiguity and uncertainty in stakeholders' and decision makers' judgments, an integrated model with intuitionistic fuzzy logic was proposed in this study. This model includes Intuitionistic Fuzzy Analytical Hierarchy Process to determine the criteria weights and Preference Ranking Organization METHod for Enrichment Evaluations (PROMETHEE) technique to carry out a final ranking of alternatives. At last, an application in filtration industry is presented for the validation of the proposed method.