Sustainability-driven decision-making: Essays on two-dimensional cutting stock optimization and carbon border adjustment policies
Sürdürülebilirlik odaklı karar verme: İki boyutlu kesme stok optimizasyonu ve sınırda karbon düzenleme politikaları üzerine araştırmalar
- Tez No: 1019725
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERHUN KUNDAKCIOĞLU, DOÇ. DR. ENİS KAYIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik, yassı çelik tedarik zincirlerinde karar alma süreçlerini giderek daha fazla dönüştürmekte; operasyonel verimliliği, tedarik stratejilerini ve yasal düzenlemelerin etkilerini birlikte ele alan yaklaşımları gerekli kılmaktadır. Bu tez, sürdürülebilirlik odaklı analitik karar verme süreçlerini üç boyut üzerinden incelemektedir: endüstriyel kısıtlar altında kesme-stok optimizasyonu, sürdürülebilir tedarik kararlarını entegre eden çok amaçlı modeller ve oyun teorisi temelli karbon politikası analizi. İlk olarak, İki Boyutlu Kesme-Stok Problemi (TDCSP), uzunluk toleransları gibi sektöre özgü kısıtları içerecek şekilde karma tamsayılı doğrusal programlama modeli olarak formüle edilmiştir. Hesaplama hızını iyileştirmek amacıyla, sütun üretimi yaklaşımı dal-fiyat algoritması ile güçlendirilmiş; bu sayede ölçeklenebilirlik artırılmıştır. İkinci olarak, TDCSP sürdürülebilirlik boyutunu içerecek şekilde sipariş tahsisi kararları ile genişletilmiştir. Geliştirilen çok amaçlı model;toplam maliyeti minimize etmeyi, hammadde çeşitliliğini azaltmayı ve çevresel, sosyal ve yönetişim performansı yüksek tedarikçilere öncelik verilmesini hedeflemektedir. Artırılmış Epsilon-kısıt yöntemi kullanılarak Pareto-optimal çözümler elde edilmiş ve amaçlar arasındaki ödünleşimler analiz edilmiştir. Son olarak, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın firma düzeyindeki tedarik zinciri kararları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Asimetrik karbon düzenlemeleri altında ikili tedarik stratejilerini analiz eden oyun teorisi temelli model, fiyatlama stratejileri, tedarikçi seçimi ve yeşil yatırım teşvikleri arasındaki etkileşimi ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, tedarik zincirlerinde maliyet etkinliği, çevresel sürdürülebilirlik ve yasal uyumun birlikte sağlanmasına yönelik metodolojik katkılar ve yönetsel içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is increasingly reshaping decision-making in flat steel supply chains, requiring approaches that address operational efficiency, procurement strategies, and regulatory impacts. This thesis investigates sustainability-oriented analytical decision-making in flat steel supply chains through three interconnected lenses: cutting-stock optimization under industrial constraints, multi-objective models integrating sustainable procurement decisions, and carbon policy analysis using game-theoretic approaches. First, the Two- Dimensional Cutting Stock Problem (TDCSP) is formulated as a mixed-integer linear program that incorporates industry-specific constraints, such as length tolerances. To overcome the computational speed problem, a column generation approach enhanced with a branch-and-price algorithm is developed, improving scalability compared to standard formulations. Second, the TDCSP is extended by integrating order allocation under sustainability considerations. The resulting multi-objective model minimizes total cost, reduces raw material variety, and prioritizes suppliers with higher environmental, social, and governance performance, while an augmented epsilon-constraint method generates Pareto-optimal solutions and analyzes trade-offs. Finally, the thesis analyzes the impact of carbon border adjustment mechanisms (CBAM) on firm-level supply chain decisions through a game-theoretic model of dual sourcing under asymmetric carbon regulations. The model reveals how pricing strategies, supplier selection, and green investment incentives interact. The findings provide methodological contributions and managerial insights for achieving cost efficiency, environmental sustainability, and regulatory compliance in industrial supply chains.