Arsenik(III) tayini için polimerik fluoresans sensör geliştirilmesi
Development of polymer based fluorescent sensor for arsenic(III) determination
  1. Tez No: 487996
  2. Yazar: MUSTAFA CAN TAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KÖK YETİMOĞLU, YRD. DOÇ. DR. SONER ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızda insan sağlığına ve çevre üzerine son derece kötü etkileri olan As(III) iyonu için literatürde ilk defa yer alacak olan polimerik esaslı bir sensör kullanılarak yeni bir fluorimetrik yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem As(III) tayini alanında bir ilk olmakla birlikte kullanılan sensörün kolay bir şekilde hazırlanması ve aynı zamanda hedef iyona hızlı bir şekilde cevap vermesi ve pratik bir biçimde As(III) iyonunun tayinine imkan tanımasıyla da mevcut yöntemlere üstünlük sağlamaktadır. Öncelikle ATR-FTIR ve SEM kullanılarak karakterizasyonu yapılan membranın daha sonra fluoresans özellikleri incelenmiştir. As(III) iyonu varlığında fluoresans şiddeti üzerine pH, süre, yabancı iyonların etkisi gibi değişkenler sistematik olarak araştırılmıştır. Geliştirilen yöntem ile 376 nm uyarma dalga boyuna karşılık 422 nm emisyon dalga boyu kullanılarak pH: 2'de 20 saniyede As(III) iyonu tayin edilebilmektedir. Yöntemin doğrusal olduğu aralık 6,65×10-9-3,99×10-8 mol L-1 (0,50-2,99 µg L-1) olup tespit sınırı 2,33×10-9 mol L-1 (0,173 µg L-1) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, a new fluorimetric method has been developed using a polymeric based sensor for the first time in the literature for the As(III) ion, which has extremely poor effects on human health and the environment. The developed method carries a feature of being the first in the field of As(III) determination. It also provides superiority over available methods by allowing the sensor used to be easily prepared and at the same time responding rapidly to the target ion and allowing the determination of As(III) ion in a practical manner. Firstly, the fluorescence properties of the membrane characterized by using ATR-FTIR and SEM were investigated. Variables such as pH, time, effect of foreign ions on fluorescence intensity in the presence of As(III) ion have been systematically investigated. With the developed method, the As(III) can be determined at pH 2, in 20 seconds using the 376 nm excitation and the 422 nm emission wavelength. The linear range of the method is calculated as 6,65×10-9-3,99×10-8 mol L-1 (0,50-2,99 µg L-1) and the detection limit of the method is calculated as 2,33×10-9 mol L-1 (0,173 µg L-1).