İş sağlığı ve güvenliği süreçlerinin yönetiminde veritabanı odaklı bir karar destek sistemi
A database focused desicion support system in administration of occupational health and safety processes
- Tez No: 510980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği halen gelişmekte olan bir süreçtir; 2012 yılı haziran ayında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte bu konu üzerinde yapılan faaliyetler hız kazanmış olmakla birlikte günden güne de farkındalığın arttığı bir kültürel yapı oluşmaya başlamıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna verilen önemin, farkındalığın artmasında ve bu konu ile ilgili yeni yaklaşımların oluşmasında öncelikle ağır sanayi kolları, maden ve inşaat sektörleri olmak üzere birçok alanda önemli iş kazalarının yaşanması etkili olmuştur. Gıda sektöründe üretim yapan işletmeler için de günümüz değişen koşullarına uyum sağlanması amacı ile İş Sağlığı ve Güvenliği önem verilmesi gereken temel süreçlerden biri haline gelmiştir. Bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi uygulamalarının yaygınlaştırılarak mevcut sistemlerine entegrasyonu sağlanmalıdır. Bu çalışmada; gıda ürünleri üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmedeki iş sağlığı ve güvenliği süreçleri incelenmiş olup; sürecin sıkıntılı ve aksayan yönleri tespit edilmiştir. Araştırmanın amacı, işletmedeki iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine ait verilerin takibi ve yönetimi için daha güvenilir, daha kolay kayıt altına alınabilir ve daha kolay erişim sağlanabilir ve aynı zamanda departmanlar arasında iyi bir iletişimi sağlayacak veritabanı odaklı bir karar destek sistemi tasarlamaktır. Bu çalışmada Ms Access veritabanı yönetim sistemi kullanılarak işletme için etkili ve verimli bir kontrol ve karar mekanizması oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety in Turkey is a process that is still evolving; the Law on Occupational Health and Safety (No:6331) was enacted in June 2012, the activities on this issue have accelerated and a cultural structure in which awareness is increasing day by day has begun to be formed. The increasing importance and awareness, the emergence of new approaches to the issue of occupational health and safety, the occurrence of major business accidents in many areas, primarily heavy industry branches, mining and construction sectors, has been influential for the companies that produce in the food sector, with the aim of adapting changing of today's conditions has become one of the basic processes that should be given importance to Occupational Health and Safety. For the companies operating in this sector, the applications of Occupational Health and Safety Management System should be expanded and integration into existing systems should be ensured. In this study; the occupational health and safety processes in a business operating in the food production sector have been examined; disturbed and disrupted aspects of the process have been identified. The aim of the research is to design a database focused decision support system that will be more reliable, easier to register and easier to access and to provide good communication between departments for the management and follow-up of data on occupational health and safety processes in operation. In this study, it is aimed to establish an effective and efficient control and decision making mechanisms for the enterprise by using Ms Access database management system.