Organik yarı iletkenlerin polaron-bağlanma ve reorganizasyon enerjilerinin yüksek duyarlılıkla tahmin edilmesi
Accurate prediction of polaron-binding and reorganization energies of organic semiconductors
  1. Tez No: 488016
  2. Yazar: CİHAT GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda inorganik yarı iletkenlerin aksine, organik yarıiletkenler, esneklik, çeşitlilik özelliklerinden dolayı, araştırmaların yoğun ilgi odağı haline gelen alternatif teknoloji kaynağı haline gelmiştir. Organik elektronik cihazların çalışma prensiplerine bakıldığında, yük-transfer mekanizmasını anlamak için organik moleküllerin yük transferi, mobilite, polaron bağlama ve reorganizasyon enerjisi gibi parametreleri anlamamız gereklidir. Yakın zamanda 20 organik malzemenin yük transferleriinin polaron-bağlanma enerjilerine ait deneysel verileri ve bu malzemelerin performansları rapor edilmiştir. Biz de bu imkandan faydalanarak çeşitli DFT yöntemlerinin polaron bağlanma ve reorganizasyon enerjilerini hesaplamadaki becerilerini araştırdık. Pure DFT fonksiyonellerden başlayarak daha gelişmiş hybrid fonksiyonelleri uygulayıp, Jacob's Ladder'i tırmandık ve meta-hybrid olan Minnesotta fonksiyonellerini uyguladık. Böylelikle bazı DFT fonksiyonlarının doğruluk / yanlışlıklarının kökenini aydınlatmış olduk. Beklentilerimizin gelecekteki rasyonel organik materyal dizayn kullanımı için bir referans ve bir ölçüt olarak kullanılmasını bekliyoruz.
Özet (Çeviri)
In recent years, in contrary to inorganic semiconductors, organic semiconductors have become more and more the focus of researches, due to be flexibility, diversity and charge-transport properties. Looking at the operation principles of organic electronic devices, we understand that, charge-transport parameters such mobility, polaron-binding and reorganization energies can be used in order to understand the mechanism of charge transfer. Recently, polaron-binding energies and reorganization energies of charge-transport of 20 organic materials, whose experimental values are reported recently, are predicted by DFT methodologies. This enabled us to understand the performances of several DFT methodologies in predicting polaron-binding and reorganization energies. We climb the Jacob's ladder; starting from pure functionals we employ hybrid, range-separated, meta-hybrid and Minnesotta functionals. We elucidate the origin of accuracies / inaccuracies of certain DFT functionals. We expect that our predictions are used as benchmark for future rational organic materials design protocols.