Ülkemizde yetiştirilen nohut (Cicer arietinum L.) varyetelerinde genetik çeşitliliğin araştırılması
Investigation of genetic diversity in chickpea (Cicer arietinum L.) varieties cultivated in Turkey
- Tez No: 488022
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İLKER ÖZYİĞİT, DOÇ. DR. ERTUĞRUL FİLİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Nohut bitkisi (Cicer arietinum L.), kolay yetiştirilmesi, ucuz ve besleyici olması ile Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerce tercih edilen bir baklagiller familyasına ait bir bitkidir. Nohut tohumları sahip oldukları yüksek protein ve yağ oranları ve kolesterol ihtiva etmemeleri ile kalp dostu bir besindir. Bu çalışmada, nohut varyetelerinin genetik çeşitliliğinin ortaya konarak, ıslah çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, ülkemizde yaygın olarak tarımı yapılan 37 nohut varyetesi, 15 ISSR moleküler işaretleyicisi ile analiz edilmiştir. ISSR moleküler belirteçleri 45 gen lokusunda %62.22 oranında polimorfizm belirlemiştir. Bu bağlamda C. arietinum L. varyeteleri arasında genetik çeşitliliğin bulunduğu ve bu genetik çeşitliliğinin arttırılması için gen havuzunun genişletilmesi gerektiği öne sürülebilir. Ayrıca ISSR moleküler belirteçleri, genetik çeşitliliği belirlemede güvenilir moleküler araçlar olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Chickpea (Cicer arietinum L.) is an easy to grow, cheap and nutritional legume plant that's favoured by the developing countries like Turkey. Chickpea seeds differentiate from other legume plants with having high protein and lipid levels and by not containing cholesterol which makes it a heart friendly nutrition. In this study, it was aimed to distinguish high quality chickpea varieties for breeding programs. For this aim, 37 chickpea varieties cultivated in Turkey has been analyzed by using 15 ISSR markers. ISSR markers detected %62.22 polymorphisms on 45 gene loci. In this regard, it can be suggested that there's a genetic diversity among Cicer arietinum L. varieties and in order to enhance genetic diversity, chickpea gene pool should be expanded. Also, ISSR molecular markers can be propounded as reliable tools for determining genetic diversity.