Özel ve resmi anaokullarına devam eden 5-6 yaş grubundaki çocukların bazı sayı kavramlarına ait becerilerinin incelenmesi
This study was planned for to determine the number concepts of the children between the 4-5 and 6 years whom were attendent to the special and the public preschools
- Tez No: 48803
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu araştırma, resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-5-6 yaş grubu çocukların bazı sayı kavramları ile ilgili becerilerinin belirlenmesi ile birlikte yaş grupları ve cinsiyetler arasında farklılıkların saptanması amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara il merkezinde bulunan ve tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen, 4 özel, 3 resmi okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-5-6 yaş grubundaki 144 çocuk oluşturmaktadır. Veriler çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler kullanılarak gelişitirilen“Sayı Kavramı Beceri Kayıt Formu”kullanılarak anket ve gözlem tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde dağılımı kullanılmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre;“eşleştirme”(eşit) becerilerinde 4-5-6 yaşlarındaki çocuklarını hepsinin %100 başarılı oldukları görülmektedir.“Resimxresim eşleştirme”(fazla) ve“Resimxresim eşleştirme”(az) becerilerinde 4-5-6 yaş gruplarının hepsinde kızların %100 erkeklerin ise %95,83 oranında başarılı oldukları görülmektedir.“Ezbere ritmik sayma becerisinde”yaşla birlikte bir artış olduğu ve tüm yaşgruplarında kızların başarı oranının erkeklerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur.“Sayı sembollerini tanıma”,“sayı sembollerini tanımlaabilme”,“sayı sembolü ile nesne ilişkisini kurabilme”ve“sıralanan nesne gruplarına uygun sayı sembolü sıralama”hecelerinin tümünde yaşla birlikte başarı oranını da arttığı gözlenmiştir.“Rakamları sırayla dizme becerisinde 4-5-6 yaş gruplarındaki tüm çocukların 1-3 arası rakamları sıralayabildikleri görülmektedir. ”Eksik alan rakamı bulma“ ve fazla olan ”rakamı bulma“ becerilerinde yaşla birlikte bir artışın olduğu görülmektedir. ”Kalıp kullanarak rakam çizme“ ”Model gösterek rakam çizme“ ve ”Sözel yönergeyle rakam çizme" becerilerinde yaşla birlikte bir artışın olduğu ve tüm yaş gruplarında kızların başarı oranının erkeklerinkinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Resmi ve özel anaokullarma devam eden çocukların sayı kavramı ile ilgili becerileri karşılaştırıldığında, özel anaokullarma giden çocukların bu kavramlara ait becerilerde daha başarılı oldukları gözlenmiştir. Anaokullarma değişik sürelerle devam eden 4-5-6 yaş grubundaki çocukların sayı kavramına ait becerilerinde okula devam süresi ile başarı oranı arasında paralellik olduğu görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned for to determine the number concepts of the children between the 4.5 and 6 years whom were attendent to the special and the public preschools and was investigated the differences between the ages and sexes. The sample group of this study was choosen from the four special and there public preschools which were located in Ankara. Totally 144 children just as 4.5 and 6 years old were selected randomly. For to obtain data;“The Skill of Number Concept Recording For”was developed with using the various informations according to the interviews and observations. The dissipation of Percentage was used for the analysis of data. Some of the meaningful results were found at the end of the data analysis. According to the results, all of the 4.5 and 6 years old children were showed meaningful increase at the matching Skills (equal). The dissipation of percentage was higherat the all ages leves (%100). According to the results about“The picture and Picture Matching Skill (More)”and“The picture and Picture Matching Skill (less)”were showed that there were mainingful increase between the sexes. The girls' percentages (%100) were more higher than the boys (%95.83) at the 4-5 and 6 years old. The girls were showed more success rather than the boys in these activities. According to the results about 'The Counting with rhythmically without Knowing“ were showed that there were mainingful increases between the ages and the ratio of success with sexes. The girls were showed more success rather than the boys at the all ages levels. According to the results about ”Recognition of Number Symbols“, ”Describing of the Number Symbols“, ”Understanding of the Relationship between the Number Symbol and the Object“ and 'To put in a Row of Objects according to the relationship with the Number Symbols”were showed that there were increasing success as a result of the age. At the skill about“To put in a row of the numbers”all ages of children could able to put in a row the numbers between 1-3. The findings with“Finding the missing number”, and“Finding the additional number”were showed that there were a meaningful increase according to the ages. The findings with“Drawing a number with assistance of the form”,“Drawing a number from the model”and“Drawing a number with verbalinstructions”were showed that there were a meaningful increase depending on the ages and the ratio of success was more meaningful for the girls rather than the boys at the all ages levels. These results were showed that the special schools' childrens' successes with these concepts were more meaningful rather than the other children whom were attending to the public schools. It was seen that according to the number concept of the children at the all ages leves there was a relationship between the success ratio and the attending process to the school. VI