Anasınıfına devam eden 5-6 yaş grubu çocukların, annelerinin çocuk yetiştirme tutumlarının, çocuğun sosyal uyum ve becerilerine etkisinin incelenmesi.
An investigation of the effects of mothers child rearing attitudes on childs social cohesion and skills for 5-6 years old childs who attend kindergarten.
- Tez No: 207031
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Anasınıfına Devam Eden 5-6 Yaş Grubu Çocukların, Annelerinin Çocuk Yetiştirme Tutumlarının, Çocuğun Sosyal Uyum Ve Becerilerine Etkisinin İncelenmesi. Sarı, Elif Yüksek Lisans, Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç.Dr. Fatma TEZEL ŞAHİN Haziran-2007 Bu araştırma anasınıfına devam eden 5-6 yaş grubu çocukların, annelerinin çocuk yetiştirme tutumlarının, çocuğun sosyal uyum ve becerilerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ankara iline bağlı merkez ilçelerinde bulunan resmi ve özel anaokullarına devam eden 5-6 yaş grubu çocukların anneleri araştırma evrenini oluşturmuştur. Evrenin büyüklüğü nedeni ile örneklem seçilme yoluna gidilmiş ve ?Random Örnekleme Yöntem?i kullanılmıştır. Ankara ili merkez ilçelerde resmi anasınıfı okul sayısı 367, özel anasınıfı okul sayısı 66 olmak üzere toplam 433 adet okul bulunmaktadır. Devlet okulları ve özel okullar için iki ayrı araştırma tasarımı yapılmış ve iki ayrı örneklem seçimi yapılmıştır. Örnekleme dahil edilen ilçeler; Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle'dir. Devlet okulları için araştırma evrenini, 26150 öğrencinin anneleri, örneklemini 370 anne oluşturmuştur. Özel okullar için araştırma evrenini, 2772 öğrencinin annesi, örneklemini 330 anne oluşturmuştur. Toplam evrenimiz, 28922 kişi, örneklemimiz 700 kişidir. Toplam 1357 adet ölçek dağıtılmıştır. 1357 adet ölçekten 700 adet ölçek doldurulmuş şekilde geri dönmüştür. 22 özel anaokuluna, 25 resmi anaokuluna, veri toplama yöntemi olarak belirlenen, ailelerin ve çocuklarının demografik bilgilerini elde etmek amacıyla, ?GENEL BİLGİ FORMU? annelerin çocuk yetiştirme tutumlarını belirlemek için ?AİLE HAYATI VE ÇOCUK YETİŞTİRME TUTUM ÖLÇEĞİ? (PARI) ile iii çocuklarının sosyal uyumlarını belirlemek için de ?SOSYAL UYUM ÖLÇEĞİ? kullanılmıştır. Araştırmaya katılan örneklem grubunun demografik özellikleri sıklık ve yüzde tabloları aracılığı ile yorumlanmıştır. Annelerin çocuklarına karşı tutumlarının analizinde; alt grup sayıları 2 olan değişkenler için T testi, alt grup sayısı 2'den fazla olan değişkenler için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Çocukların sosyal uyum ve becerilerinin analizinde; alt grup sayıları 2 olan değişkenler için T testi, alt grup sayısı 2'den fazla olan değişkenler için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) sonucunda farklılık çıkan gruplar arasında; farklılığın ne yönde olduğunu belirlemek için ikili karşılaştırma yöntemlerinden Tukey ve Tamhane kullanılmıştır. Homojen varyanslı gruplarda Tukey, heterojen varyanslı gruplarda Tamhane sonuçları dikkate alınmıştır. Grup ortalamaları arasında 0,05 anlamlılık aranmıştır. Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği alt boyutları ile Sosyal Uyum Ölçeği alt boyutları arasındaki anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi için korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, Devlet ve özel okullarda erkek öğrenci sayısı (%51,86), kız çocuklarından (%48,14) fazladır. Özel okullarda 5 yaş grubunda (%56,67) daha fazla öğrenci bulunmaktadır. Devlet okullarında 6 yaş grubu öğrenci sayısı (%85,68) daha fazladır. Devlet ve özel okul toplamında ise 6 yaş grubu (%65,71) öğrencilerinin sayısı daha fazladır. 5-6 yaş grubu çocukların büyük çoğunluğunun tek kardeşi (%44,71) vardır. Devlet ve özel okullarda, ilk çocukların oranının (%56,71) fazla olduğu bulunmuştur. Özel okullarda okuyan öğrencilerin anne (%35,45) ve babaları (%44,85) çoğunlukla yüksek okul mezunu, devlet okulunda okuyan öğrencilerin anne (%39,73) ve babaları (%37,03) ise çoğunlukla lise mezunudur. Annelerin çoğunlukla 31-35 yaş arası olduğu (%36,00), babalarınsa 36-40 yaş arasında olduğu (%34,71), annelerin çoğunluğunun ev hanımı olduğu bulunmuştur. Babaların çoğunluğu profesyonel meslek sahibidir (Doktor, Mühendis, İşletmeci, Öğretmen, Akademisyen, Uzman ). iv ?Aşırı Koruyucu Annelik? kardeş sayısı, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, annenin yaşı, annenin çalışma durumu ve babanın mesleğine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.?Demokratik Tutum ve Eşitlik Tanıma? kardeş sayısı, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, annenin yaşı ve babanın mesleğine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.?Ev Kadınlığını Reddetme? okul türü, yaş grubu, kardeş sayısı, annenin eğitim durumu, babanın yaşına göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. ?Karı - Koca Geçimsizliği? annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, babanın yaşı, annenin çalışma durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.?Baskı ve Disiplin? kardeş sayısı, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, annenin çalışma durumu ve babanın mesleğine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. ?Sosyal Uyum? annenin yaşı ve babanın yaşına göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.?Sosyal Uyumsuzluk? okul türü ve yaş grubuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.?Sınırlı Sosyal Uyum? okul türü, annenin eğitim durumu ve annenin çalışma durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.?Aşırı Koruyucu Annelik? boyutu ile ?Sosyal Uyum?, ?Sosyal Uyumsuzluk? ve ?Sınırlı Sosyal Uyum? boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. ?Demokratik Tutum ve Eşitlik Tanıma? boyutu ile ?Sosyal Uyum?, ?Sosyal Uyumsuzluk? ve ?Sınırlı Sosyal Uyum? boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.?Ev Kadınlığını Reddetme? boyutu ile ?Sosyal Uyumsuzluk? ve ?Sınırlı Sosyal Uyum? boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. ?Karı - Koca Geçimsizliği? boyutu ile ?Sosyal Uyumsuzluk? ve ?Sınırlı Sosyal Uyum? boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.?Baskı ve Disiplin? boyutu ile ?Sosyal Uyumsuzluk? ve ?Sınırlı Sosyal Uyum? boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Investigation of the Effects of Mothers? Child Rearing Attitudes on Child?s Social Cohesion and Skills for 5-6 Years Old Childs who Attend Kindergarten. Sarı, Elif Master, Early Childhood Teaching Programme Advisor: Assist. Prof. Dr. Fatma TEZEL ŞAHİN June-2007 This research was carried out in order to investigate the effects of mothers?s child rearing attitudes on child?s social cohesion and skills for 5-6 years old childs who attend kindergarten. The population was composed of mothers of 5-6 years old childs who attend public and private kindergartens in Ankara. Random sampling approach was applied beacuse the population size. There were 433 kindergartens that were formed by 367 public kindergartens and 66 private kindergartens in the region of Ankara. Two different research and sampling designs were used for public and private schools. Districts that were included into the sample were Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, and Yenimahalle. The population and the sample sizes were 26150 and 370 mothers of childs for public schools and 2772 and 330 mothers of childs for private schools respectively. Total size of the population and the sample were 28922 and 700 people respectively. 700 of 1357 questionnaires were responded. ?GENERAL INFORMATION FORM?, ?PARENT ATTITUDE RESEARCH INSTRUMENT? (PARI), and ?SOCIAL COHESION MEASUREMENT SCALE? were used in order to gather information on mothers? and childs? demographic characteristics, mothers? child rearing attiudes, and childs? social choesion at 22 private and 25 public kindergartens. vi Demographic characteristics of the research sample were discussed based on the frequency and percent tables. T test for the variables that have 2 sub-groups and one way variance analysis (ANOVA) for the variables that have more 2 sub-groups were applied for analyzing mothers? attitudes towards their childs and childs? social cohesion and skills. The dual comparison methods of Tukey and Tamhane were used so as to determine the direction of the difference between the groups after finding differences as a result of One Way Variance Analysis (ANOVA). The results of Tukey were taken into consideration in groups with homogeneous variance and the results of Tamhane were emphasized in groups with heteregenous variance. 5% significance level were used between group means. Correlation analysis was applied in order to determine whether there were significant relationships between the dimensions of the measurement scales of Family Life and Child Rearing Attitudes and Social Cohesion. The resulting inferences were as follows, The number of male students (51,86%) were higher than the number of female students (48,14%) at public and private schools. There were more students in the 5 years old group (56,67%) in private schools while there were more students in the 6 years old group (85,68%) in public schools. The number of 6 years old group students were higher (65,71%) at an aggregate level of pulic and private schools. Most of the childs in the 5-6 years old group have a sister or brother (44,71%). The first child proportion (56,71%) was higher at public and private schools. Most of the parents of childs in private schools were university graduates (35,45% of mothers, 44,85% of fathers) while most of the parents of childs in public schools were high school graduates (39,73% of mothers, 37,03% of fathers). It was found that most of the mothers were within 31-35 age range (36,00%) while most of the fathers were within 36-40 age range (34,71%). Mothers were generally housewifes while fathers had some different professional business (Doctor, Engineer, Manager, Teacher, Academician, Specialist). vii ?Heavy Protector Motherhood? exhibited significant difference with respect to number of brother/sister, mother?s education level, father?s education level, mother?s age, mother?s working position and father?s proficiency. ?Democratic Attitude and Egalitarian Acknowledgement? showed significant difference with respect to number of brother/sister, mother?s education level, father?s education level, mother?s age and father?s proficiency. ?Housewife Refusal? pointed out difference with respect to school type, age group, number of brother/sister, mother?s education level, and father?s age. ?Matrimonial Troubles? presented difference with respect to mother?s education level, father?s education level, father?s age, and mother?s working position. ?Compulsion and Discipline? exhibited significant difference with respect to number of brother/sister, mother?s education level, father?s education level, mother?s working position and father?s proficiency. ?Social Cohesion? showed significant difference with respect to mother?s and father?s age. ?Social Disharmony? exhibited significant difference with respect to school type and age group. ?Limited Social Cohesion? presented significant difference with respect to school type, mother?s education level, and mother?s working position. There were significant relationships between the ?Heavy Protector Motherhood? dimension and ?Social Cohesion?, ?Social Disharmony? and ?Limited Social Cohesion? dimensions. There were significant relationships between the ?Democratic Attitude and Egalitarian Acknowledgement? dimension and ?Social Cohesion?, ?Social Disharmony? and ?Limited Social Cohesion? dimensions. Significant relationships were found between ?Housewife Refusal? dimension and ?Social Disharmony? and ?Limited Social Cohesion? dimensions. Significant relationships were found between ?Matrimonial Troubles? dimension and ?Social Disharmony? and ?Limited Social Cohesion? dimensions. There were significant relationships between the ?Compulsion and Discipline? dimension and ?Social Disharmony? and ?Limited Social Cohesion? dimensions.