Ankara il merkezinde bulunan özel ve resmi kurumlara bağlı okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden altı yaş grubu çocuklarının kavram eğitiminde yaratıcılık potansiyellerinin ve dönüştürülebilirliklerinin ...
  1. Tez No: 31489
  2. Yazar: NURTEN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışma, özel anaokulları ile resmi kurumlara bağlı kreş ve gündüz bakımevlerine devam eden altı yaş grubu çocuklarına verilen kavram eğitiminde yaratıcılık potansiyellerinin ve dönüş- türebilirliklerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara il merkezinde bulunan özel Okulöncesi Eğitim Kurumları Derneği'ne Bağlı Anaokullarına devam 3den 102 kız-102 erkek çocuk ile, Resmi Kurumlara Bağlı Kreş ve gündüz Bakımevlerine devam eden 102 kız-102 erkek çocuk olmak üzere toplam 408 çocuk oluşturmaktadır. Özel anaokulları alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzey olmak üzere üç kategoride ince-.enmiştir. Herbir kategorideki kız ve erkek çocuk sayısı birbiri- le eşittir. örneklem eşit olarak deney ve. kontrol grubu olmak üzere ayrılmıştır. Veri toplamada, çocukların yaratıcılık düzeylerini belirle- ek amacıyla deney ve kontrol grubuna farklı on dört adet kavram esti uygulanmıştır. Kontrol grubunda l'den 10'a kadar sayı, büyük-küçük, sert-yumuşak ve kalın-ince kavramlarını içeren klâsik testler, deney grubuna ise aynı kavramları içeren fakat aratıcılık potansiyelini ön plana çıkaran testler uygulanmıştır, testlerin bitiminden onbeş gün sonra bütün örnekleme son test uygulanmış, değerlendirme bu son teste göre yapılmıştır. Değer- sndirmede veriler daha önceden belirlenmiş altı kategoriye göre -66-When we examine table-6, we van see that the most of the children in the upper class pre-school are in the I. catogory % 82.6 of the girls and % 76.6 of the boys in the experiment group are in the I. catogory which represents the highest creativity potantial. When we examine the tables we can see the relation between the creativity and transformation ability of the children and the social positions. As well as that we can say that girls have more creativity potantial than boys in the bef ore-school term. As a result of this investigation, starting from the families and the pre-schools, all the educators must be sensitive to the crative development and they must follow a system which supports the creativity development. -71-okullarına devam eden çocuklarda deney grubundaki yığılım I. ka tegoridedir. Deney grubu kız çocuklarının % 82.4'ü, erkek çocuk larının % 76.6. 'sı en yüksek yaratıcılık potansiyelini temsil eden I. kategoriye girmiştir. Tablo 7 incelendiğinde Resmi Kurumlara Bağlı Kreş ve Gündüz Bakımevlerine devam eden deney grubu kız çocuklarının % 29.4'ü, erkek çocuklarının % 17. 7 ' si, en yüksek yaratıcılık potansiyelini temsil eden I. kategoriye girmiştir. Kontrol grubundan I. katego riye girebilen kız ve erkek çocuk bulunmamaktadır. En düşük yara tıcılık potansiyelini temsil eden VI. kategoriye deney grubu kız çocuklarının % 1.9'u, erkek çocuklarının % 3.9'u girer iken, kontrol grubu kız çocuklarının % 5.9'u, erkek çocuklarının ?o 21.6'sı girmiştir. Tablolar incelendiğinde uygulanan eğitim programının nite liği ile çocukların yaratıcılık potansiyelleri ve dönüştürebilir- likleri arasında önemli bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Bunun la beraber çocukların sosyo-ekonomik düzeyleri ile yaratıcılık potansiyelleri arasında bir ilişki görülmektedir. Ayrıca okulön cesi dönemde kız çocuklarının erkek çocuklara oranla daha yüksek yaratıcı potansiyele sahip oldukları söylenebilir. Araştırma sonuçları değerlendirilerek ailelerin ve okulön cesi eğitim kurumlarından başlayarak tüm eğitimcilerin yaratıcı lık gelişimine duyarlı olmaları ve bu gelişme destekleyici bir eğitim sistemi oluşturulmasının gerekliliği vurgulanmıştır. -68-
Özet (Çeviri)
When we examine table-6, we van see that the most of the children in the upper class pre-school are in the I. catogory % 82.6 of the girls and % 76.6 of the boys in the experiment group are in the I. catogory which represents the highest creativity potantial. When we examine the tables we can see the relation between the creativity and transformation ability of the children and the social positions. As well as that we can say that girls have more creativity potantial than boys in the bef ore-school term. As a result of this investigation, starting from the families and the pre-schools, all the educators must be sensitive to the crative development and they must follow a system which supports the creativity development. -71-sınıflandırılmıştır. Verilerin analizinde kullanılan kategorilerden I. kategori en yüksek yaratıcı potansiyeli ve dönüştürebilirliği temsil etmektedir. I. kategoriye son testeki onbeş tane geometrik şekil den yeni ve farklı şekil üretebilenler girmiştir. VI. kategoriye son teste başarı gösteremeyenler, yeni ve farklı hiç bir şekil üretemeyenler girmiştir. Tablo 4 incelendiğinde özel anaokullarına devam eden alt sosyo-ekonomik düzeydeki çocuklara uygulanan test sonuçlarına göre deney grubu kız çocuklarının % 17.6'sı girer iken kontrol grubu kız çocuklarından bu kategoriye girebilen çocuk olmamıştır. Tablo 5 incelendiğinde orta sosyo-ekonomik düzeydeki ana okullarına devam eden deney grubu kız çocuklarının % 17.6'sı, erkek çocuklarının % 29.4'ü en yüksek yaratıcılık potansiyelini temsil eden I. kategoriye girmiştir. Kontrol grubu kız çocukları nın % 5.9'u I. kategoriye girer iken erkek çocuklarındam bu kate goriye girebilen çocuk olmamıştır. Bulgulara göre uygulanan eğitim programının niteliği ile çocuğun yaratıcılık potansiyeli ve dönüştürebilirliği arasında önemli bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Tablo 6 incelendiğinde, üst sosyo-ekonomik düzeydeki ana-.67-SUMMARY This study planned to appraise the creativity potantial and transformation ability of the six-years old children in the private pre-school and official pre-school, In this investigation, four hundred and eight ehilden are used (408) 102 girls and 102 boys are from private pre-schools which are joined to“özel Okulöncesi Eğitim Kurumları Derneği”. 102 girls and 102 boys are from official pre-schools. Private pre-schools are examined according to their sos-economical position Lower class, middle class and the upper class are the three groups. The number of the boys and girls are equal in every group. The children are departed into experiment and control groups. While collection of datum, to determine the level of the creativity of the children, fourteen different tests are applied to the experiment and control groups. Classic test which are contains numbers from 1 to 10, big-small, hard-smooth and thich-thin notions are applied to the control groups. The same tests which have the same notions are applied to the experiment group but as a difference these tests contains creativity potantial notions. The same last test -69-