Orman okulu eğitiminin 5-6 yaş çocukların temel bilimsel süreç becerilerinin gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of forest school education on the development of basic scientific process skills of 5-6 year old children
- Tez No: 882271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Geçmişten günümüze çocukların erken yaşlardan itibaren tüm alanlarda gelişimlerinin desteklenmesi için birçok eğitim programları geliştirilmiş ve farklı yaklaşımlar benimsenmiştir. Bu araştırmanın amacı Orman Okulu Eğitimi Programı (OOEP)'nın çocukların Temel Bilimsel Süreç Becerileri'ne (TBSB) etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ordu ilinde yer alan resmi anasınıfı ve Özel Orman Anaokulu (ÖOA) ile Amasya ilinde yer alan Özel Orman Anaokulu'na devam eden, normal gelişim özelliği gösteren 5-6 yaş grubu 42 çocuk(21 deney, 21 kontrol) oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubu olan orman anaokullarında Orman Okulu Eğitimi Programı (OOEP) uygulanırken, kontrol grubundaki resmi okulda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı uygulanmaktadır. Araştırma nicel çalışma olarak yapılandırılmış olup, kontrol gruplu yarı-deneysel desen ile çalışılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kavak ve Deretarla Gül (2021) tarafından geliştirilmiş olan 26 madde ve 3 alt boyuttan oluşan“5-6 Yaş Çocukları İçin Okul Öncesinde Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi için bağımsız örneklem t-testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis-H test istatistiği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda okul öncesi eğitimde alternatif bir yaklaşım olan OOEP nin çocukların temel bilimsel süreç becerileri olan“İlişki kurma, tahmin etme ve ölçme becerilerinin”gelişmesinde etkili olduğu görülmüştür. Diğer yandan cinsiyet ve anne eğitim durumu değişkenlerinin resmi ve Özel Orman Anaokullarında çocukların puan ortalamaları üzerinde anlamlı farklılık yaratmadığı, Özel Orman Anaokullarında yaş ve baba eğitim durumu değişkenlerinin ise çocukların puan ortalamalarında anlamlı farklılık oluşturduğu gözlenmiştir. Elde edilen bulguların sonucuna göre öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, many educational programs have been developed and different approaches have been adopted to support the development of children in all areas from an early age. The aim of this research is to examine the effect of the Forest School Education Program(FSEP) on children's Basic Scientific Process Skills. The study group consists of 42 children(21 experimental, 21 control) aged 5-6 with normal development characteristics who attend official kindergarten and Private Forest Kindergarten(PFK) in Ordu province and PFK in Amasya province in the 2023-2024 academic year. While the Forest School Education Program is applied in the forest kindergartens, which are the experimental group of the research, the Ministry of National Education 2013 Pre-School Education Program is applied in the official school in the control group. The research is structured as a quantitative study and a semi-experimental design with a control group is used. The“Scientific Process Skills Scale for 5-6 Year-Old Children in Preschool”consisting of 26 items and 3 sub-dimensions developed by Kavak and Deretarla Gül (2021) and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used as data collection tools. Independent sample t-test, Mann-Whitney U test, one-way ANOVA and Kruskal-Wallis-H test statistics were used for data analysis. As a result of the research, it was seen that FSEP, an alternative approach in preschool education, was effective in the development of children's basic scientific process skills, namely“establishing relationships, estimating and measuring skills”. On the other hand, it was observed that the variables of gender and maternal education status did not create a significant difference in the mean scores of children in official and PFK's, while the variables of age and paternal education status created a significant difference in the mean scores of children in PFK's. Suggestions were developed according to the results of the findings.