Dış cephede kullanılan cam elyaf takviyeli beton panellerin durabilitesi
Durability of exterior glass fibre-reinforced concrete panels
  1. Tez No: 293657
  2. Yazar: ŞENAY TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Cam elyaf takviyeli beton (CTÇ/GRC) bileşimindeki malzemelerden üretilen paneller günümüzde yaygın olarak kullanılan cephe kaplama malzemeleridir. Yapılan çalışmada, yapının kabuğunu oluşturan cam elyaf takviyeli çimento cephe panellerinin, bileşim özelliklerine, tasarım şekline, üretim yöntemlerine ve dış etkenlere bağlı olarak durabilitesinin incelenmesi amaçlanmıştır.İlk bölüm, giriş bölümüdür. Bu bölümde, çalışmanın amaç ve kapsamı açıklanmıştır.İkinci bölümde, öncelikle cam elyaf takviyeli betonun (CTÇ/GRC) tanımı yapılmış ve tarihçesi anlatılmıştır. Ardından, cam elyaf takviyeli betonu oluşturan malzemeler ve özelliklerinden, cam elyaf takviyeli beton (CTÇ/GRC) panellerin üretim yöntemleri ve sürecinden, cam elyaf takviyeli betonun (CTÇ/GRC) fiziksel, kimyasal, mekanik, termik özelliklerinden ve montaj sistemlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca, malzemenin mimarlık, yapı ve mühendislik alanlarındaki kullanım çeşitliliği üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, cam elyaf takviyeli betona (CTÇ/GRC) uygulanan kalite kontrol testleri standartlara dayanarak anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, yapılan literatür araştırması doğrultusunda deneysel çalışma programlanmıştır. İlk olarak, su emme, boşluk yapısı ve geçirimlilik deneyleriyle malzemenin fiziksel özellikleri incelenmiştir. Daha sonra, tekrarlı hava şartlarında yıpranma, don tesirlerine dayanıklılık ve rutubet nedeniyle en büyük boyutsal değişimlerin ölçülmesi deneyleriyle malzemenin durabilite özellikleri üzerinde durulmuştur. Son olarak, tekrarlı hava şartlarında yıpranma deneyi numunelerine, tabii don tesirlerine dayanıklılık deneyi numunelerine ve kontrol numunelerine eğilme deneyi yapılmış ve malzemenin mekanik özellikleri araştırılmıştır.Beşinci bölümde, deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen veriler çizelgeler ve grafik anlatım yöntemi kullanılarak özetlenmiştir.Altıncı ve son bölümde ise deneysel çalışmalardan elde edilen veriler, literatür araştırmasıyla edinilen bilgilere göre değerlendirilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays glass fibre-reinforced concrete (GRC) panels are building materials which are extensively used for cladding of facade. The durability of glass fibre-reinforced concrete panels is studied according to properties of material?s composition, design, production methods and environmental effects at this thesis.First part of this study is introduction. In this part purpose and scope of the thesis are explained.In second part, firstly definition, history and development of glass fibre-reinforced concrete is mentioned. Then, materials forming glass fibre-reinforced concrete and their properties, production methods and process of glass fibre-reinforced concrete panels, physical, chemical, mechanical, thermic properties of glass fibre-reinforced concrete and the assembly systems are explained. Also, applications of this composite material in architecture, building and engineering areas are described.In third part some of the quality control tests needed for glass fibre-reinforced concrete (GRC) are explained according to standards.In fourth part of the thesis, experimental studies are described. Firstly, physical experiments that consist of water absorption, porosity and permeability tests have done. Then, durability experiments which consist of aging due to repetitive environmental conditions, resistance to freezing effects and measuring dimensional changes by reason of moisture have done. Finally, samples those had aging experiments, resistance to freezing effects experiments and control samples were broken in the flexural strength test.Datas from experimental studies are abstracted with tables and graphical methods in the fifth part.In the final part of the thesis, datas obtained from experimental studies were evaluated according to literature study.