Effect of triisopropanol amine and calcium nitrate on the strength development of glass fiber reinforced concrete
Triisopropanol amin ve kalsiyum nitrat'ın cam elyafı ile güçlendirilmiş betonun mukavemet gelişimine etkisi
- Tez No: 416428
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, GRC yahut GFRC adı ile de bilinen cam elyafı ile güçlendirilmiş betonun, Triisopropanol Amin (TIPA) ve Kalsiyum Nitrat (Ca(NO3)2) kullanımı ile dayanım gelişiminin mümkün olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Klasik çimentolu sistemlerde Ca(NO3)2 priz hızlandırıcı olarak kullanılırken, TIPA genellikle çimento öğütme katkısı olarak kullanılmaktadır. TIPA bu çalışmada, erken dayanımı Ca(NO3)2 tarafından arttırılmış betonun nihai dayanımını arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Çalışmada, 6 saatlik maksimum eğilme ve basınç mukavemet değerlerine ulaşabilmek için gereken katkı miktarları tespit edilmiştir. Bu numunelerin 7 ve 28 günlük mukavemet gelişimleri de gözlenmiştir. Çalışma sonunda, TIPA'nın GRC'nin nihai dayanımını arttırmak amacıyla kullanılabileceği tespit edilmiştir. Sonuçlar, %0.05-0.1 TIPA ve %6-8 Ca(NO3)2 katkı kullanımıyla GRC'nin en yüksek erken ve nihai dayanımlara ulaşmak için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis work aims to research the possibility of acceleration in strength development by the use of Calcium Nitrate (Ca(NO3)2) and Triisopropanol Amine (TIPA) in the production of glass fiber reinforced concrete, also known as GFRC or GRC. In conventional cementitious systems, Ca(NO3)2 is used as an accelerator, and TIPA is typically used as a grinding agent for cement. In this thesis study TIPA is used in order to increase the ultimate strength of the concrete whose early strengths are increased by Ca(NO3)2. In order to achieve the goal, the required values of the admixtures were prepared and their 6 h compressive and flexural strength were measured. Also their strength development in 7 and 28 days were noted. The results revealed that TIPA could be used to increase the ultimate strength of GRC. The use of 0.05-0.1% TIPA and 6-8% Ca(NO3)2 is suitable for gaining the highest early and ultimate strengths.