Düzce ili dip trolü av kompozisyonu
The catch composition of the bottom trawl in the Duzce province
  1. Tez No: 488042
  2. Yazar: TUBA ÖĞREDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma Düzce sahili'nde (Güneybatı Karadeniz) 30 – 110 metre derinlikler arasında Eylül 2014 - Ağustos 2015 tarihlerinde dip trolü av kompozisyonunun tespit edilmesi için gerçekleştirilmiştir. Sonbahar sezonunda 24, kış sezonunda 27, ilkbahar sezonunda 22, yaz sezonunda 13 balık türü avlanmıştır. Düzce sahilindeki tüm türlerin kompozisyonu değerlendirildiğinde Merlangius merlangus %73.12 (1290.29 kg / km2) ile birinci sırada; Gobius spp. %9.30 (164,04 kg / km2) ile ikinci sırada ve Mullus barbatus ise %9.05 (159.61 kg / km2) ile üçüncü sırada yer almıştır. Diğer 33 türün toplamı toplam balık biyomasının %8.53'üne karşılık gelmiştir. Total balık biyomasın mevsimsel dağılımı incelendiğinde, sonbahar sezonunda 1038.54, kış sezonunda 2552.37, ilkbahar sezonunda 1068.72, yaz sezonunda 5132.96 kg/km2 olduğu tespit edilmiştir. Ekonomik önemi yüksek hedef balık türü olan mezgit biyomasının (M. merlangus) sonbahar sezonunda 745.72, kış sezonunda 1726.14, ilkbahar sezonunda 724.58, yaz sezonunda 4910.15 kg/km2 olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada Pomatomus saltatrix, Arnoglossus laterna, Spicara maena, Anguilla anguilla, Symphodus tinca, Chelidonichthys lucerna, Platichthys flesus, Squalus acanthias, Parablenniuis sanguinolentus, Acipenser stellatus, Spicara smaris, Trachurus trachurus, Hippocampus hippocampus, Serranus hepatus türleri ya tek bireyle ya da az sayıda bireyle temsil edilmişlerdir. Ayrıca bu çalışmada, Düzce sahillerindeki 27 familyaya ait 35 balık türünün kırmızı liste statüsü (IUCN) karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda 2 türün kritik tehlikede (CR), 5 türün hassas (VU), 22 türün düşük riskte (LC), 4 türün değerlendirilmemiş (NE) ve 2 tür yetersiz veri (DD) statüsünde olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was performed to identify the catch composition of the Düzce coast (south-western Black Sea) at depths of 30-110 meters by bottom trawl between September 2014 and August 2015. In this study, the numbers of fish species were 24 in autumn, 27 in winter, 22 in spring and 13 in summer. In the all species compositions of the Düzce coast, Merlangius merlangus was in the first row with 73.12% (1290.29 kg / km2), followed by Gobius spp. as second with 9.30% (164.04 kg / km2) and Mullus barbatus as third with 9.05% (159.61 kg / km2). The total of other 33 species correspond to 8.53% of total fish biomass. When seasonal distribution was examined, total catch of fish were 1038.54, 2552.37, 1068.72, 5132.96 kg/km2, of which economic (target) fish species (Merlangius merlangus) constitute 745.72, 1726.14, 724.58, 4910.15 kg/km2 in autumn, winter, spring and summer respectively. Single or sporadic captures were also recorded for Pomatomus saltatrix, Arnoglossus laterna, Spicara maena, Anguilla anguilla, Symphodus tinca, Chelidonichthys lucerna, Platichthys flesus, Squalus acanthias, Parablenniuis sanguinolentus, Acipenser stellatus, Spicara smaris, Trachurus trachurus, Hippocampus hippocampus and Serranus hepatus. Also in this study, red list status for 35 fish species belonging to 27 family in Düzce coasts were compared with the Red List (IUCN). As a result of this comparison, two species were determined as critically endangered (CR), five species as vulnerable (VU), 22 species as least concern (LC), four species as not evaluated (NE) and two species as data deficient (DD).