Treatment of municipal wastewater by membrane bioreactor
Belediye atıksuyunun membran biyoreaktörü ile tedavisi
  1. Tez No: 488072
  2. Yazar: MD TANVIR HASNINE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEDA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Membran biyoreaktör (MBR) teknolojisi, klasik biyoreaktörlere nazaran pek çok faydası olduğu için belediye ve endüstriyel atıksuların arıtılmasında kullanılan önemli bir teknoloji haline gelmiştir. MBR, belediye atıksuyun bünyesinde bulunan kirleticilerin önemli oranda giderilmesi nedeniyle basit, sürekli ve ekonomik bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, MBRler ile ilgili olarak en büyük problem membran kirlenmesidir. Kirlenmenin temel sorununu ve bunun arkasındaki mekanizmaları araştırmak için yürütülen sayısız çalışma bulunmaktadır. Kirlenme, membranın ömrünü ve çıkış suyu akısını azaltmaktadır. Kirliliğin kontrolü ile ilgili temel anlayış membran kirlendiğinde, membranın temizlenmesidir. Bu tez çalışmasında, belediye atıksu arıtımında batık MBRlerin performansı ve bunların MBR işletimine etkileri ve kirlenme nedenleri araştırılmıştır. Uzun çamur yaşı ve uzun HRT (9 saat) süresi karşılaştırıldığında reaktörde aktif çamurun MLSS konsantrasyonlarını arttırdı. KOİ, NH4 ve PO4 parametreleri MBR performansının takibi için izlenmiş ve ortalama giderim verimlerinin sırasıyla %91,87, %97,80 ve %70,11 olduğu tespit edilmiştir. Çamur karakteristiklerini ortaya koymak üzere hidrofobisite, çamur hacim indeksi (SVI), kapiler emme süresi (CST) ve ayrıca EPS ve SMP gibi çeşitli analizler yapılmıştır. MBR'de kirlenme etkilerini görmek üzere kritik akı analizi ve membran yüzeyinde SEM analizi gerçekleştirilmiştir. SMP ve EPS'nin görece daha az üretimi normalde biyofilm oluşumunu zayıflattığı, ancak bu çalışmanın ana hedefi olan membran filtrasyonunu arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Membrane bioreactor (MBR) technology became a significant technology for municipal and industrial wastewater treatment, because of its diverse benefits over conventional bioreactors. MBR has been considered as a simple, consistent and economical process with a substantial removal of contaminants for the treatment of municipal wastewater. However, a major problem in the operation of MBR is membrane fouling. There are numerous studies carried out to investigate the fundamental problem of fouling and the mechanisms behind it. Fouling reduces the lifetime of the membrane as well as a decline in permeate flux. The fundamental idea of fouling control is to clean the membrane when it is fouled. In this research, the performance of submerged MBR for municipal wastewater treatment as well as fouling reasons with their effects in MBR processes has been studied. It was found that greater sludge retention (SRT) time compared with HRT (9 hours) has increased the MLSS concentrations of the activated sludge. Certain analyses like COD, NH4 and PO4 were carried out to see the removal performance of the membrane where the average removal efficiency for COD, NH4 and PO4 were found to be 91.87%, 97.80% and 70.11% respectively. To investigate the sludge characteristics various experiments like hydrophobicity, sludge volume index (SVI), capillary suction time (CST) and also EPS and SMP were done during the study. Critical flux analysis, as well as SEM analysis on the membrane surface, were also carried out to see the effects of fouling in MBR. Less SMP and EPS production normally weakened biofilm formation ability but enhanced membrane filterability which is the main target of this study.