DTPA (Dietilen Triamin Penta Asetik Asit) içeren lipozom ve niozom taşıyıcı sistemleri ve Tc-99m-DTPA kitlerinin görüntülemede kullanımları ve kalite kontrolleri üzerinde çalışmalar
Scintigraphic imaging and quality control studies of DTPA (Diethylene Triamine Penta Acetic Acid) containing liposome and niosome systems and Tc-99m-DTPA kits
- Tez No: 48808
- Danışmanlar: PROF. DR. A. YEKTA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı DTPA (Dietilen Triamin Penta Asetik Asit) içeren lipozom ve niozom formülasyonlarını geliştirmek, in vitro salım, sterilizasyon, radyoaktif işaretleme ve in vivo biyodağılım ve de görüntüleme çalışmaları yapmaktır. Etken madde olarak kullanılan DTPA çözelti halinde ve ağır metal zehirlenme tedavilerinde şelatör olarak kullanılır. Ayrıca Tc-99m ile işaretlenebilen DTPA kiti ise başlıca böbrek, beyin ve kan akımı görüntülemelerinde kullanılır. DTPA içeren lipozom ve niozomları hazırlamada film tekniği ve ardından sonikasyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızda (10:1:4) molar bileşimde jel tipte lipozom ve niozom hazırlanmıştır, üpozomun çifte tabakası oluşturmada jel tipte (DSPC) fosfolipit ve niozomun çifte tabakasını oluşturmada jel tipte (Sürfaktan I ) sürfaktan kullanılmıştır. Pozitif yük verici madde olarak SA ve geçirgenliği azaltmak amacıyla Chol eklenmiştir. Hazırlanan lipozom ve niozom dispersiyonlarında tutulan ve serbest etken madde miktarı, lipozomal fosfolipit miktarı, veziküllerin partikül büyüklüğü ve tabaka sayısı tayini yapılmıştır. DTPA içeren lipozom ve niozomların değişik yöntemler ile işaretlenerek boş lipozom ve niozomlarla ve de konvansiyonel Tc-99m- DTPA ile karşılaştırılması yapılmıştır. Lipozom ve niozomların en az konvansiyonel kitler kadar başarılı olarak işaretlenebildiği bulunmuştur. Aseptik teknik, otoklav ve gama ışınlama ile sterilizasyon çalışmaları yapılmış ve veziküller için en iyi yöntemin otoklav sterilizasyonu, en fizyolojik yöntemin ise aseptik teknik olduğu sonucuna varılmıştır. Sintigrafik çalışma bulguları, in vivo biyodağılım çalışması bulgularıyla uyumlu bulunmuştur. Lipozom ve niozomların hızla dolaşımdan temizlenerek sırasıyla KC ve dalakta en yüksek oranda tutulduğu görülmüştür. Tc-99m-DTPA ise bilindiği gibi hızla dolaşımdan temizlenip böbreklerde tutulmuştur. Niozomların lipozomlara göre ve niozomların arasında N1 formülasyonunun diğerlerine göre daha yüksek organ/zemin aktivite oranı gösterdiği izlenmiştir. Farelerde biyodağılım ve sintigrafik görüntüleme çalışmaları dikkate alınırsa, lipozomlardan L1 formülasyonunun ve niozomlardan ise N1 formülasyonunun en uygun formülasyonlar olduğu sonucuna varılmıştır. Tanısal ve tedavi amaçlı olarak KC'e yapılacak hedeflendirmeler için L1, dalağa yapılacak hedeflendirmeler için ise N1 formülasyonlarının seçilmesinin uygun olabileceği sonucuna varılmıştır.in vivo ve in vitro tüm değerlendirmeler dikkate alındığında KC ve dalak görüntülemesi için en iyi formülasyonun N1(Surf l:SA:ChoI)(1 0:1:4) molar bileşimiyle sağlandığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : lipozom, niozom, Tc-99m-DTPA, biyodağılım, sintigrafik görüntüleme.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this investigation is to formulate DTPA (Diethylene Triamine Penta Acetic Acid) containing liposomes and niosomes, to study the in vitro release, sterilization, radiolabeling, in vivo biodistribution and to perform imaging studies. DTPA is used as the active chelator substance in some solutions and in therapy of heavy metal toxications. The commercial Tc-99m-DTPA kit is used for renal, brain and blood flow imaging. Film method followed by sonication was used for the preparation of DTPA containing vesicles. Bilayer molar concentrations of (10:1:4) for gel state liposomes and niosomes were used. DSPC was used as the phospholipid for liposomes and Surfactant I was used as the surfactant for the niosomes. SA and cholesterol were incorporated into bilayers, both as positive charge inducer and bilayer condenser. The amounts of free and entrapped drug, liposomal phospholipid content, particle size and number of bilayers were determined for all type of vesicles. DTPA containing liposomes and niosomes were radiolabeled by different methods and compared with empty vesicles and commercial Tc- 99m-DTPA kits. It was found that radiolabeling of vesicles were as successful as commercial kits. Sterilization studies were performed with three methods, namely aseptic method, heat and gama irradiation. Heat sterilization was found to be the most effective and aseptic method found to be the most physiological sterilization method. Scintigraphic imaging findings were compatible with in vivo biodistribution studies. We observed that liposomes and niosomes were cleared from circulation and accumulated in liver and spleen. Tc-99m- DTPA accumulated in kidneys. The organ / background ratios were higher in niosomes than liposomes, while the highest ratio was observed in N1 formulation. When the biodistribution and scintigraphic imaging studies were evaluated, it was found that among the liposomes, L1 formulation and among the niosomes, N1 formulation had the best characteristics. For diagnostic and therapeutic targeting purposes L1 formulation found to be more convenient for liver and N1 formulation found to be more convenient for spleen. As far as all the in vivo and in vitro results were concerned, N1 formulation (Surf l:SA:Chol)(1 0:1:4) was found to be the best formulation. Key words : liposome, niosome, Tc-99m-DTPA, biodistribution, scintigraphic imaging.