Primer vezikoüreteral reflüsü olan çocuklarda reflü nefropatisinin plazma ve idrar urotensin-ıı düzeylerine etkisi
Effect of reflux nephropathy on plasma and urine urotensin-ii levels in children with primary vesicoureteral reflux
- Tez No: 271948
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve amaç: Vezikoüreteral reflüye (VUR) bağlı böbrek parankim hasarının etyopatogenezi halen tartışmalıdır. Yapılan çalışmalarda enfeksiyon olmadan da renal skar geliştiği gösterilmiştir. Reflü nefropatisi (RN), VUR'a eşlik eden renal skar olarak tanımlanabilir. Reflü nefropatisi, çocuklarda hipertansiyon (HT) ve kronik böbrek yetmezliğinin (KBY) önemli nedenlerindendir. Bu çalışmada primer VUR'u olan çocuklarda reflü nefropatisinin varlığının plazma ve idrar urotensin-II (U-II) düzeyleri üzerine etkisini araştırmak amaçlandı.Hastalar ve metod: Çalışmaya fakültemiz pediatri nefroloji polikliniğine başvuran, primer VUR tanısı alan toplam 39 çocuk hasta ve VUR araştırılan ancak renal skarı olmayan 24 çocuk alındı. Her hastanın kan üre nitrojeni (BUN), kreatinin, plazma U-II düzeyi, tam idrar tahlili (TİT), idrar kültürü, idrar protein, idrar kreatinin, idrar U-II düzeyleri ölçüldü. Tc 99m Dimerkaptosüksinik asit (DMSA) ve Tc 99m Merkaptoasetiltriglisin (MAG3) sintigrafileri ile böbrekteki skarın yaygınlığı, Tc 99m Dietilen triamin penta asetik asit (DTPA) sintigrafisi ile total ve her bir böbreğin glomerüler filtrasyon hızı (GFH) belirlendi.Bulgular: Hastaların 28'i kız, 11'i erkek, kontrol grubunun ise 18'i kız, 6'sı erkek idi. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş, ortalama sistolik ve diyastolik kan basınçları, serum BUN ve kreatinin düzeyi, idrar protein/kreatinin oranı, serum ve idrar U-II düzeyleri, idrar U-II/kreatinin oranı ve idrarda fraksiyone U-II atılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Hasta grubunun tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu (TİYE) oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Ethiogenesis of renal parenchymal injury due to vesicoureteral reflux (VUR) remains controversial. In previous studies, it was shown that renal scarring could develop in absence of infection. Reflux nephropathy (RN) can be defined as renal scarring accompanying to VUR. RN is one of the important causes of hypertension and chronic renal failure (CRF) in children. In the present study, it was aimed to evaluate the effect of presence of RN on plasma and urine Urotensin-II (U-II) levels in children with primary VUR.Patients and method: 39 children with primary VUR and 24 children without renal scarring; but, undergoing VUR evaluation who referred to Pediatric Nephrology Outpatient Clinic of Erciyes University recruited to present study. BUN, creatinine, serum and urine U-II levels, urine protein and urine creatinine levels were measured and urine test and urinary culture were performed in each patient. Extend of renal scarring were determined by Dimercaptosuccinic acid (DMSA) and Tc99m-mercaptoacetyltriglisin (MAG3) scintigraphy, while total and individual glomerular filtration rate (GFR) of each kidney were determined by Tc99m Diethylenetriamine penta acetic acid (DTPA) scintigraphy.Findings: There was 28 girls and 11 boys in patient group, whereas 18 girls and 6 boys in control group. No significant difference was found in age, mean systolic and diastolic blood pressure, serum BUN and creatinine levels, urine protein: creatinine ratio, serum and urine U-II levels, urine U-II/creatinine ratio and fractional U-II excretion in the urine between patient and control group (p>0.05). Recurrent urinary tract infection rate in patient group was significantly higher than control group (p0.05).