Basınçlı kap konstrüksiyonlarına etki eden parametrelerin incelenmesi ve tasarımı
Investigation and design of the parameters affecting pressure vessel constructions
  1. Tez No: 488099
  2. Yazar: İSMAİL SANCAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR OKTAY AZELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Basınçlı kaplar evlerde, endüstride, enerji santrallerinde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Basınç altında akışkanların taşınmasını, depolanmasını ve prosese aktarılmasını sağladıkları için potansiyel olarak tehlikeler içerirler. Bunun için dünyada başta gelişmiş ülkelerde olmak üzere basınçlı kapların tasarımı için kodlar ve standartlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada öncelikle basınçlı kaplar hakkında temel bilgiler verilmiş ve basınçlı kap kodlarının birbiriyle karşılaştırılmasını içeren önceki çalışmalar anlatılmıştır. Ardından dünya çapında en çok kullanılan ASME Kısım 8 Bölüm 1, ASME Kısım 8 Bölüm 2, EN 13445 ve AD 2000 kodlarına göre basınçlı kapların temel tasarım kuralları verilmiştir. Daha sonra örnek bir uygulama ile belli tasarım şartlarına ve geometrik özelliklerine sahip bir hava tankının 4 koda göre hesapları yapılmış, üç farklı başlık tipine göre (eliptik, torisferik ve yarı küresel) minimum et kalınlıkları bulunmuş ve bu kalınlıklara göre ağırlıkları hesaplanmıştır. Böylece bu alanda çalışan mühendislere ve araştırmacılara basınçlı kap tasarımı için uygun kod seçimi ve istenilen özelliklerde en düşük maliyetli kabın tasarımı konusunda fayda sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pressure vessels are used extensively in houses, industrial buildings, power plants. They contain potentially dangerous substances as they allow the transport, storage and transfer of fluids under pressure. For this, codes and standards have been developed in the world for the design of pressure vessels, especially in developed countries. In this thesis, firstly basic information about pressure vessels is given and previous works including comparison of pressure vessel codes are explained. Then the basic design rules for pressure vessels according to ASME Section 8 Division 1, ASME Section 8 Division 2, EN 13445 and AD 2000 codes are given, which are the most used in the world. After that, an air tank with specific design conditions and geometrical properties was calculated according to 4 codes by using a sample application and minimum wall thicknesses were determined according to three different head types (elliptical, torispherical and hemispherical) and their weights were calculated according to these thicknesses. Thus, it is aimed to select the appropriate code for the design of the pressure vessel for engineers and researchers working in this area and to benefit from the design of the lowest cost vessel in the desired features.