Adr'li basınçlı kap alüminyum tankerlerdekullanılan çeşitli ark kaynak yöntemlerininmikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
The effect of various arc welding methods usedin pressure vessel aluminum tanks with adr onstructural and mechanical properties
- Tez No: 612532
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADUMAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, ADR'li basınçlı tankerlerin imalatında kullanılan 5083 H111 serisi 5 mm kalınlığında alüminyum gövde malzemesinin ark kaynak yöntemi ile birleştirilebilirliği incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmeler alın pozisyonunda gerçekleştirilmiştir. Ark kaynak yöntemlerinden MIG ve TIG kaynak yöntemleri kullanılmış aynı zamanda TIG kaynak yöntemlerinden Tandem pozisyonunda kaynak çalışması yapılmıştır. Kullanılan kaynak yöntemlerinin optimum parametreleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Alın kaynaklarında standarta uygun bir şekilde tahribatsız muayene yöntemlerinden görsel muayene, penetrasyon, radyografi, mikro-makro inceleme, çekme, eğme, sertlik ölçümleri yapılmıştır. Yapılan tahribatlı ve tahribatsız testler sonucunda uygulanan kaynak parametrelerinin uygun olduğunu, ADR'li Basınçlı tanker imalatında kaynak yöntemlerinin kullanılabileceği testler sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the weldability of 5083 H111 series 5 mm thick aluminum body material used in the manufacture of pressure tankers with ADR was investigated. Welded joints are realized in the front position. MIG and TIG welding methods were used in the arc welding methods, but also TIG welding methods were used in the Tandem position. The optimum parameters of the welding methods used were determined. Visual inspection, penetration, radiography, micro-macro examination, tensile, bending and hardness measurements of non-destructive testing methods were performed in the forehead welds in accordance with the standard. As a result of the destructive and non-destructive tests, it was determined that the welding parameters were suitable and welding methods could be used in the manufacture of pressure tankers with ADR.