Phytolacca americana L. üzerinde farmakognozik araştırmalar
- Tez No: 48811
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZELİHA AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye' de mevcut iki Phytolacca türünden biri olan Phytolacca americana' nın Avrupa' da doğal yetişenlere göre kimyasal açıdan muhtemel farklılıklarım karşılaştırmayı amaçladık. Ayrıca, izole edilen maddelerin bazı biyolojik aktivite taramaları yapılmıştır. Bu bitki, saponozit yönünden zengin olduğu için antiinflamatuar, mollüssisidal ve fungustatik etkilere sahiptir. ^ Ordu' dan toplanan Phytolacca americana'nın kökleri kurutularak etanollü ekstresi hazırlanmıştır. Bu ekstre önce kloroform daha sonra n-butanol ile tüketilmiştir. n-Butanol ekstresi üzerinde yapılan kromatografîk çalışmalar sonucu saf olarak üç saponozit izole edilmiştir. Bu saponozitlerin yapı tayini kimyasal (asit ve alkali hidroliz, asetilasyon) ve spektral (İR, *H NMR, 13C NMR FAB-kütle) yöntemlerle tayin edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre her üç saponozit de oleanan yapısındadır. PAS 1 ve PAS 2 bisdesmozidik, PAS 3 ise monodesmozi- diktir. PAS 1 ve 3' ün aglikonlan fîtolakkkagenin, PAS 2' in aglikonu ise fıtolakkagenik asittir.PAS 1, PAS 2 ve PAS 3 oz olarak p-D-glukoz ve p- D-ksiloz taşımakta ve bu ozların molar oranlan sırasıyla (2:1), (2:1). ve (1:1)' dir. 112Sonuç olarak Türkiye' de yetişen Phytolacca americana ' dan Fito lakkasaponin B ve Fitolakkasaponin E ile Eskulentozit L diye bilinen üç saponozit elde edilmiştir. Bu saponozitlerden Fitolakkasaponin B ve Fito lakkasaponin E daha önce Avrupa' da yetişen Phytolacca americana' dan izole edilmiş maddelerdir. Eskulentozit L. ise Phytolacca americana türü için ilk kez bu çalışmada tesbit edilmiştir. Kimyasal çalışmalara ek olarak izole edilen ssaponozitler üzerinde bazı biyolojik araştırmalar da yapılmıştır. Ancak bu bileşiklerde tara malarda antimalaryal, sitotoksisite, HL-60 hücreleri ile hücre farklılaşması, antioksidan, karaciğer Iclc 7 hücre kültürü ile kinon redüktaz stimulasyonu, östrojenik ve antiöstrojenik aktivite, antimutajonik, PDBu veya storosporinin bağlanmasına proteinkinaz C nin etkisi ve siklooksijenaz inhibisyon aktivitesi bulunamamıştır. 113
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we aimed to compare the chemical consituents of Phy tolacca americana which is one the of two species growing in Türkiye, with those of the Europan sisters.In addition, it was also planned to inves tigate some biological activities of the isolated compounds. Phytolacca americana has anti-inflammatory, molluscicidal, and fiingustatic effects, due to its rich saponin contents. The roots of Phytolacca americana collected from Ordu, were dried and extracted with EtOH. The EtOH extract was then extracted with CHCI3 and n-BuOH, respectively. As a result of the chromatograpfic studies on the n-buthanolic extract, three pure saponins were isolated. The structures of these saponins were determined by chemical (acid and alkaline hydrolysis, acetylation) and spectral (IR, ^-NMR, 13C-NMR, FAB-MS) methods. The obtained results showed that three saponins were all in oleanan structure, where PAS 1 and PAS 2 are bisdesmosidic and PAS 3 is monodesmosidic. In addition to that the aglycones of PAS 1 and PAS 3 were identified as phytolaccagenin, as well as PAS 2 as phytolac- cagenic acid. Further, it was found that PAS 1, PAS 2 and PAS 3 had p-D- glucose and P-D-xylose as sugar-moieties, in (2:1), (2:1), (1:1) ratio, res- 114pectively. As a conclusion, three saponins were identified as Phytolaccasa- ponin B, Phytolaccasaponin E and Esculentoside L.. Among these sapo nins, Esculentoside L. was found to be the first report in this study for Phytolacca americana species. In addition to the chemical studies, some biological researches were performed on the isolated saponins. However, no anti-malarial, cytotoxi city, cell differentiation with HL-60 cells, quinone reductase induction with cultured Hepa Iclc7 cells, estrogenic and anti-estrogenic activity, anti oxidant activity, anti-mutogenic activity, interaction with proteinkinase C by studying the effect on binding of PDBu or stourosporine and inhibition of cyclooxygenase activity have been found. 115