Understanding progressive nature of science based on history and philosophy of science perspective: Thomson, Rutherford and Bohr atom theories
Bilim tarihi ve felsefesi bakış açısına dayalı bilimin ilerleyici doğasını anlamak: Thomson, Rutherford ve Bohr atom modelleri
- Tez No: 488146
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bugüne kadar yapılan birçok çalışma bilimin doğasının ve bilimin ilerlemesinin öğretimi için bilim tarihi ve felsefesinin önemini defelarca vurgulamıştır. Bu çalışmanın amacı bilim tarihi ve felsefesi açısından hazırlanmış bir ders içeriğini kullanarak fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğası ve bilimin ilerlemesi üzerine olan anlayışlarını artırmaktır. Daha önce yapılan birçok çalışma günümüzde öğretmen adaylarının eğitiminde kullanılan çoğu fizik ve kimya kitabının modern bilim felsefesi bakımından ciddi epistemolojik problemleri olduğunu göstermiştir. Bu durum bilimin deoğasının ve ilerlemesinin anlaşılmasına bir engel teşkil etmektedir. Lakatoscu bir bilim felsefesi çerçevesinde, Mansoor Niaz ve çalışma arkadaşları çok sayıda fizik ve kimya kitabını analiz etmiş fakatLeon Cooper'in fizik kitabı hariç, neredeyse analiz edilen bütün kitapların içerik anlatımında bilimin doğasını ve bilimsel ilerlemenin nasıl olduğunu yansıtmadıkları sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada genel kimya derslerinde daha önce yapılan çalışmada düşük puan alan kimya kitabı kullanıldığı belirlenen 34 fen bilgisi öğretmen adayı katılımcı olmuşlardır. 34 katılımcının yarısı rastgele kontrol grubu ve deneysel grup olarak belirlenmiştir. Çalışma ön-test, öğretim(müdahale), ve son-test olmak üzere 3 aşamadan oluşmuştur. Testleri, her iki grupta almış olup, öğretim aşamasına sadece deneysel grup katılmıştır. Ön-test ve son-test aynı olup bu testler VNOS testinin uyarlanmış hali ile, Mansoor Niaz tarafından hazırlanan ve Lakatosçu bilim tarihi ve felsefesine göre bir çerçeve içinde belirlenen bilimin ilerleyici doğasının belirten kriterlerden oluşmuştur. Daha önceki çalışmalarda kullanılan VNOS testinin uyarlanmış bir hali ile Niaz tarafından belirlerlenen bilimin ilerleyici doğasını yansıtan maddelerden oluşmuştur. Test katılımcıların bilimin doğası ve ilerlemesi üzerine olan görüşleri saptamakta kullanılmıştır. Atom teorileri konusu Lakatosçu bilim tarihi ve felsefesi bakımından daha önce ki çalışmalarda belirtilen kriterlere göre hazırlanmış veders içeriği olarak kullanılmıştır ve bilim tarihi ve felsefesi açısından anlatılmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen verilere göre bilim tarihi ve felsefesi açısından hazırlanan bir ders içeriğinin fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğasını ve ilerlemesini anlamalarına olumlu etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many researchers demonstrated the importance of history and philosophy of science (HPS) for understanding the nature of science (NOS) and its progress. The aim of this study is to facilitate pre-service science teachers' understanding of the NOS of through using a content prepared in the perspective of HPS. Several studies demonstrated that physics and chemistry textbooks have serious epistemological problems compared to current philosophy of teaching of science. This situation causes a lack of understanding the NOS and scientific progress. In a Lakatosian framework a big number of textbooks physics and chemistry used widely analyzed by Mansoor Niaz and his colleagues and almost all of them found lacking depicting of the NOS and scientific progress but Leon Cooper's textbook. Cooper's book was evaluated as adequate due to its content presentation in the perspective of HPS. In this study, 34 pre-service science teachers, who has already taken general chemistry course in which one of the analyzed low graded textbook was used, are participants. Half of participants were chosen randomly as control group and remaining was participated as experimental group. The study includes a pre-test, and instruction phase and a post-test same as pre-test. In this quasi experimental study, both tests were given to both group, but only experimental group participated to the intervention or instruction phase. The tests were combinations of a modified version of VNOS and criteria developed by Mansoor Niaz in a Lakatosian theoretical framework of history and philosophy of science and scientific progress. The tests were used to reveal participants's views on the NOS and scientific progres. Chapter of atomic theories was held in instruction phase in the perspective of HPS according to criteria developed by a previous study. In the end the effect of an instruction prepared in the perspective of HPS on the understanding of the NOS and scientific progress is evaluated and it was seen that a content prepared in the perspective of HPS in a Lakatosian theoretical framework had a positive effect on understanding and conceptions of pre-service science teachers about the NOS and scientific progress.