Viskoelastik çekirdeğe sahip eğrisel kompozit sandviç kirişlerin diferansiyel kuadratür yöntemi ile titreşim analizi
Vibration analysis of curved composite sandwich beams with viscoelastic core by using differential quadrature method
  1. Tez No: 488152
  2. Yazar: RAHİM CAN PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında alt ve üst yüzleri elastik, orta katmanı viskoelastik malzeme olan eğrisel kompozit sandviç kirişin titreşim analizleri incelenmiştir. Öncelikle bu kirişe ait bünye denklemleri ve sınır şartları silindirik koordinatlarda ve eğrisel kartezyen koordinatlarda virtüel iş prensibi ile türetilmiştir. Oluşturulan bu denklemler ise genelleştirilmiş diferansiyel kuadratür (GDQ) yöntemi ile frekans alanında çözdürülmüştür. Elde edilen sonuçlar ANSYS Mechanical paket programının modal gerinim enerjisi (MSE) yönteminin kombinasyonu ve literatürde bulunan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Kirişin katman kalınlıkları, katmanların laminasyon açıları ve kompozit sandviç kirişin eğriliğinin silindirik ve eğrisel kartezyen koordinatlarda doğal frekans sonuçlarına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the vibration analysis of three-layered curved sandwich beams with elastic face layers and viscoelastic core. First, the equations of motion that govern the free vibrations of the curved beams together with the boundary conditions are derived by using the principle of virtual work, in the cylindirical and curvilinear cartesien coordinate system, in the most general form. Then, these equations are solved by using the generalized differential quadrature (GDQ) method in the frequency domain. Verification of the proposed beam model and the GDQ solution are carried out via comparison with the results that already exist in literature and the ANSYS finite element solution combined with the modal strain energy (MSE) method. The effect of system parameters, i.e. layer thicknesses, the lamination angle of layers and the curvature on the vibration and damping characteristics of a curved sandwich beam with laminated composite face layers and a frequency dependent viscoelastic core is investigated in detail in the cylindirical and curvilinear cartesien coordinate system.