Investigation of chymotrypsin-poly (acrylic acid) complex activities by fluorometric methods
Kimyotripsin-poly (akrilik asit) kompleksi aktivitelerinin florometrik yöntemler ile incelenmesi
- Tez No: 488156
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Polimerlerle enzimlerin konjugasyonu ve immobilizasyonu son birkaç yıldır büyük ilgi görmüştür. Farklı sentetik polimerlerin enzimlerle konjugasyonu, enzimlerin katalitik stabilitesini arttırmak için yapılmıştır ve nötral katalizörlerin kullanımını genişletebilir. Enzimleri hareketsiz kılmak üzere kullanılacak sentetik organik polimerler, biyopolimerler, hidrojeller, inorganik destekler ve akıllı polimerler de dahil olmak üzere pek çok malzeme vardır ve iyi aktivite tutma ve gelişmiş termostabilite sıklıkla gözlenir. Enzimlerin kovalent immobilizasyonunda kullanılabilen amino, hidroksil, karboksil ve fenolik grupları içeren bir dizi fonksiyonel grup bulunmaktadır. Bu çalışmada, N-(1-pirenil) maleimid (PM) kompleksi ile modifiye edilmiş sığır Serum Albümin (BSA) substratının floresans ömür dağılımları üzerinde, kimotripsin enziminin poli (akrilik asit) (PAA) ile kovalent konjugatının aktivitesini inceledik. Zaman ayrımlı spektroflorometre, floresans ömür dağılımlarını elde etmek için Üstel Seriler Metodu (Exponential Series Method; ESM) kullanılarak analiz edilen floresans bozunmalarını görüntülemek için kullanıldı. Sentezlenen substrat“PM-BSA”nın biyokonjugat“PAA-kimotripsin”e maruziyeti sonrası, floresan ömür dağılımları, serbest kimotripsine maruziyetine görece aktivitede önemli bir düşüş olduğunu anlatan, ömür ölçeklerinin farklı aralıklarında farklı profiller sergiledi. Bu çalışma, biyokonjüjasyon araştırmalarında aktiviteyi kaybetmeden, kimotripsin benzeri proteazların stabilitesini arttırmak için en uygun konjugasyon yönteminin belirlenmesi ve doğru polimer seçimi için yol gösterici bir öneme sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Conjugation and immobilization of enzymes with polymers have achieved tremendous attention in the last few years. The conjugation of different synthetic polymers onto enzymes has been done to improve catalytic stability of enzymes and can expand the applications of the neutral catalysts. There are many materials, including synthetic organic polymers, biopolymers, hydrogels, inorganic supports, and smart polymers, to be used to immobilize enzyme, and good activity retention, and enhanced thermostability are often observed. There exist a range of functional groups which can be used in the covalent immobilization of enzymes, including amino, hydroxyl, carboxyl and phenolic groups. In this study, we examined the activity of covalent conjugate of chymotrypsin enzyme with poly (acrylic acid) (PAA) on fluorescence lifetime distributions of the substrate Bovine Serum Albumin (BSA) modified with N-(1-pyrenyl) maleimide (PM) complex. The time resolved spectrofluorometer was used to display the fluorescence decays, which were analysed by using the Exponential Series Method (ESM) to obtain the changes of fluorescence lifetime distributions. After the exposure of the synthesized substrate“PM-BSA”to the bioconjugate“PAA-chymotrypsin”, the fluorescence lifetime distributions exhibited different profiles in varying range of lifetime scales, indicating a significant decrease in the activity, relatively to the one of free chymotrypsin. This study may have a guiding importance for the determination of the most appropriate conjugation method and choosing the right polymer, to improve the stability of chymotrypsin-like proteases without losing the activity in bioconjugation researches.