Stabilization of alkaline phosphatase by chemical modification of carboxymethylcellulose
Alkalin fosfatazının karboksimetilselüloz kimyasal modifikasyonu ile stabilizasyonu
- Tez No: 488157
- Danışmanlar: Prof. Dr. BARBAROS NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Alkalen fosfataz,“fosforik monoester hidrolazlar”olarak adlandırılan bir grup enzim içinde yer alır, içinde hem Zn2+ ve hem de Mg2+bulunur ve bunlar kataliz ve stabilite için önemlidir. Karboksimetilselüloz (CMC) aslında karboksimetil selülozun sodyum tuzudur. Suda çözünebilen bir kimyasal reaksiyonla üretilen selülozdan türetilir. CMC'nin biyouyumluluk özelliğine sahip doğal bir organik polimer olması nedeniyle laboratuvarda ve birçok endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. CMC l-etil-3- (3-dimetilaminopropil) karbodiimid (EDC) ile aktive edilmektedir. CMC alkalin fosfataz (ALP) ile birleştirilir ve CMC-ALP kovalent konjuge oluşturulur. CMC-ALP'nin stabilitesi, farklı pH değerleri (5, 6 ve 7) ve farklı sıcaklıklar (50, 60, 70 ve 80oC) altında çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, CMC-ALP'nin stabilitesi hem pH 5 ve 7'de hem de 50 ve 60oC sıcaklıkta artmıştır. Bununla birlikte enzimin aktivitesinin 70 ve 80oC den sonra azaldığı görülmüştür. CMC-ALP konjugasyonu, enzimin substrat aktivitesini ve katalitik performansını CMC'nin enzime kovalent ve çapraz bağlanmaları sayesinde arttırmıştır. Genel olarak, enzimlerin bir anyonik polisakkarit olan CMC ile modifikasyonu çeşitli denatüre edici koşullar altında enzimin stabilitesini arttırmak için yararlı bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
Alkaline phosphatase is a homodimeric metallic-hydrolase where both Zn2+ an Mg2+ are important for catalysis and stability. The study of carboxymethylcellulose CMC is widely used in many industrial aspects and laboratory due to it is a natural organic polymer that is non-toxic, biodegradable, and biocompatibility. CMC was activated with l-ethyl-3-(3-dimethylaminopropyl) carbodiimide (EDC). CMC was converted into the active form then attached to alkaline phosphatase (ALP) to form covalently conjugated CMC with ALP. The CMC‒ALP was evulated under different pH values (5, 6 and 7) and temperatures (50, 60, 70 and 80 oC). As result of the modified ALP, stabilities were increased at both pH (5 and 7) and temperature (50 and 60 oC). However the activity of the enzyme was decreased after 70 and 80 oC. The CMC–ALP conjugation indicates the improved effect of conjugation on the substrate affinity and catalytic performance of the enzyme due to formation of intramolecular cross-links during the multipoint covalent attachment of polymer chain CMC to the enzyme molecule. In general, that modification of enzymes by the anionic polysaccharide CMC might be a useful method for improving enzyme stability under various denaturing conditions.