Mobil ortam yazılımlarının dil eğitiminde kullanımı: Eşdizimsel kelime öğretimi örneği
Usage of mobile applications in language teaching: A research on teaching collocations
- Tez No: 488167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BAHADIR KERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dil, iletişimi sağlayan kültürel bir araçtır. İnsanlar tarafından iletişim kurmak için birçok dil meydana getirilmiştir. Ancak, bu dillerin eğitimi ise farklı becerileri içeren uzun bir süreçtir. Okuma, dinleme, yazma, konuşma gibi dört temel beceriyi içeren dil, bu becerilerin geliştirilmesi sürecinde de dilbilgisi ve kelime bilgisi gibi alt beceriler gerektirir. Bu bağlamda, yapılan bu çalışmada, dil eğitiminde kelime bilgisinin önemi ve mobil uygulamaların eşdizimsel kelime öğretiminde kullanımı üzerinde durulmuştur. Teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği yaygın araçlardan birisi de mobil cihazlardır. Mobil cihazlarla kullanılan uygulamalar zamanla eğitim ortamına entegre edilmiş, bu uygulamalardan da faydalanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada da, mobil anlık mesajlaşma uygulaması aracılığıyla eşdizimsel kelime öğretimi gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin mobil uygulama kullanarak kelime öğrenme sürecinde, sınıf içerisindeki öğrenmelere göre daha anlamlı bir öğrenme sağladıkları saptanmıştır. Deney ve kontrol gruplu araştırma deseni kullanılarak, 54 kişi üzerinde uygulanan bu çalışmada, deney grubuna mobil uygulama üzerinden, kontrol grubuna ise sınıf içerisinde kelime kartları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is cultural instrument which provides a communication among people. In this context, many languages have been arisen by human beings to communicate with one another. However, teaching a language is long process which includes different skills. A language which contains four skills such as reading, listening, writing and speaking needs certain sub-skills like grammar and vocabulary during the process of language teaching. In this regard, in the research paper which is done, it was focused on the importance of vocabulary knowledge and the usage of mobile applications in teaching collocations. One of the very common tools which technology brings with is mobile devices. The applications which we use on mobile devices have been integrated to educational environments in time and it has been started to be used by teachers. In this research, it is aimed to teach collocation via a mobile text message application. Accroding to the findings, it has been determined that the students who use mobile applications during the learning process provides a meaningful learning compared to those who learn the collocations in the classroom. In the research which covers 54 students, it has been given vocabulary cards to treatment group via mobile application and to control group in class.