Effectiveness of socio scientific issues based instruction on pre-service teachers' critical thinking skills
Sosyo-bilimsel sorunlar odaklı eğitim yönteminin hizmet öncesi öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerileri üzerine etkisi
  1. Tez No: 488168
  2. Yazar: MUHAMMET DAVUT GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Fen eğitiminin önemli hedefleri, bilimsel bilgileri bireylere aktarmak, onlara eleştirel düşünmeyi öğretmek ve onları bilimsel açıdan okur-yazar kişi yapmaktır. Bu amaçların yanısıra fen eğitiminden 21. yüzyıl modern toplumunda bireyleri, toplumu da ilgilendiren bilimsel konularda eleştirel düşünerek çözümler aramak ve karar mekanizmasına katılmak gibi önemli görevlere hazırlaması beklenmektedir. Dolayısıyla, bu çalışma iki önemli sorunun cevabını aramaktadır; öncelikle (1) bireylerin eleştirel düşünme becerilerini nasıl artırılacaktır? ve (2) eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi için toplumu da ilgilendiren bilimsel bilgileri aktaran sosyo-bilimsel odaklı öğretim yöntemini kullanmak etkili midir? Bu soruları araştırmak için bu çalışma, sosyo-bilimsel temelli öğretimin, hizmet öncesi fen öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri ve eğilimleri üzerindeki etkilerini inceledi. Bu sorular incelenirken sosyo-bilimsel temelli öğretime katılanlar ile katılmayan hizmet öncesi öğretmenler arasında eleştirel düşünme becerileri ve eğilim ölçütlerinde ön test ve son test puanlarında önemli fark olacağı genel olarak varsayılmıştır. Bu çalışma çevre ünitesindeki küresel iklim değişikliği konusunu kullanarak hizmet öncesi öğretmenlerin eleştirel düşünme beceri ve eğilimlerinin nasıl geliştiğini; bununla birlikte deney ve kontrol gruplarının arasındaki eleştirel düşünme beceri ve eğilimleri artışını incelemeyi hedeflemektedir. SSI ve SSI temelli öğretim hakkındaki literatür çoğunlukla sadece bilim içeriği bilgisi, öğrenme eğilimi, fen öğrenimi için motivasyon, bilimin epistemolojik gelişimi, bilime yönelik tutumlar, gayri resmi muhakeme, akıl yürütme becerileri ve yansıtıcı yargıya odaklanmıştır. Bu çalışma ise, sosyo-bilimsel temelli öğretimi kullanarak gayri resmi muhakeme, akıl yürütme becerileri ve yansıtıcı düşüncenin alt boyutları olan analiz, sentez, çıkarım ve değerlendirmeyle bilim içeriği bilgisi, öğrenme eğilimi, fen öğrenimi için motivasyon, bilimin epistemolojik gelişimi, bilime yönelik tutumlar arasındaki literatür boşluğuna köprü kurmaktadır. Bu çalışmada eleştirel düşünme, bilimin doğası ve fen okuryazarlığı ile ilgili kuramsal çerçeve ile SSI ve SSI temelli öğretim kavramsal çerçevesi sentezlenerek, 2017 güz döneminde altı hafta boyunca öğretmen yetiştirme programındaki hizmet öncesi öğretmenlerinin eleştirel düşünme beceri ve eğilimleri ön test-son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel çalışması uygulanarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi uygun örnekleme metodu kullanılarak Türkiye'nin kuzeyindeki bir kamu üniversitesindeki 90 hizmet öncesi öğretmen adayı seçilerek belirlenmiştir. Sosyo-bilimsel temelli öğretim uygulanan hizmet öncesi öğretmen deney grubu 45, kontrol grubu da 45 kişiden oluşmaktadır. Veriler, Ennis-Weir Eleştirel Düşünme Makalesi Testi'nin ve Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimi Envanteri'nin Türkçe uyarlamalarının yardımıyla nicel olarak toplandı. Aybek (2006), bu ölçme aracını hem kontrol hem de deney gruplarına ön ve son test olarak 87 öğrenciye uyguladıktan sonra Türkçe'ye uyarlamıştır. Araştırmacı sırasıyla ön test ve son test güvenirlilik katsayılarını .85 ve .88 olarak istatiksel olarak ölçmüştür. Bu çalışmada ise ön test ve son test güvenirlik katsayıları .79 ve .83 olarak bulunmuştur.Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimi Envanteri, Kökdemir (2003) tarafından Türkçe'ye uyarlanmıştır. Araştırmacı, ölçeğin güvenilirlik değerini 0.88 olarak hesaplamıştır. Bu çalışmada ise güvenirlik katsayısı .83 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada, SSI tabanlı öğretimin hizmet öncesi öğretmenlerin deney ve kontrol gruplarında eleştirel düşünme becerileri ve eğilimleri üzerindeki etkilerini belirlemek için kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. SSI tabanlı öğretim bağımsız değişken, E-WCTET ve CCTDI bağımlı değişken ve ön testlerin puanı“kovaryant”değişken olarak tanımlandı. Ayrıca, araştırmada Cohen's d etki büyüklüğü değeri, hizmet öncesi öğretmenlerin eleştirel düşünme becerileri ve eğilimlerine müdahalenin boyutunu araştırmak için kullanılmıştır. Eleştirel düşünme becerileri hakkındaki bulgular iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermesine rağmen, deney grubunun son test skorlarında bir artış gözlemlenmiştir. Bununla beraber iki grubun eleştirel düşünme eğilimleri skorları hakkındaki bulgular anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Sonuçlar bu çalışmayla ilgili doğrudan bir çalışma olmadığından kendi bağlamı içinde ve bu bağlamla dolaylı olarak bağlantısı olan çalışmalar üzerinden tartışılarak önerilerde bulunulmuştur. Son test skorlarındaki artış bu konu hakkındaki çalışmalar temel alınarak SSI temelli eğitim yönteminin içinde kullanılan metotlara bağlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma SSI temelli eğitimin eleştirel düşünme eğilimlerini artırdığından sınırlamaların kaldırılması ve önerilerin uygulandığı takdirde eleştirel düşünme becerilerini geliştireceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The significant goals of science education is conveying scientific knowledge to the individuals, teaching them to think critically, and making them scientifically literate person. Apart from these aims, in the 21st century of modern society, individuals encountered so many scientific issues which have relevances with societal concerns (SSI) in order for solving them, and making decisions about them by thinking critically. Therefore, this study was motivated by two questions firstly (1) how to improve critical thinking skills of these individuals? , and (2) does it effective to use SSI-based instruction for improving critical thinking skills? In order to investigate these questions, the study examined the impacts of SSI-based instruction on pre-service science teachers' critical thinking skills and dispositions. And, it was generally hypothesized that there will be significant difference in the pretest and the posttest scores on a measure of critical thinking skills and dispositions between SSI-based instruction participants and non-participating pre-service teachers. This dissertation aimed at two purposes as follows; (1) to investigate how ssı-based instruction improves critical thinking skills of pre-service teachers in environmental course at global warming unit, (2) to determine differences of increasement in critical thinking skills and dispositions between the treatment and the comparison groups of pre-service teachers. The literature on the SSI and SSI-based instruction focused most exclusively on science content knowledge, scince learning, motivation for science learning, epistemological development in science, attitudes towards science, informal reasoning, reasoning skills, and reflective judgment. This study bridges the literature gap between science content knowledge, science learning and sub-dimensions of reasoning skills, reflective judgment as using SSI-based instruction and critical thinking. Synthesizing the conceptual framework of SSI and SSI-based instruction with the theoritical framework of critical thinking, nature of science, and science literacy; the study was conducted pretest-posttest control group quasi-experimental study to investigate critical thinking skills and dispositions of pre-service science students in the teacher education program for six weeks in the autumn semester. The sample of the study was determined by convenient and purposive sampling and it was comprised of 90 pre-service science students in the science teacher education program at the public university in the north of Turkey. The experimental group in which SSI based instruction was implemented, consists of 45 pre-service teachers, and there were 45 pre-service teachers in the control group. Data was gathered quantitatively with the help of Turkish version of the Ennis-Weir Critical Thinking Essay Test (E-WCTET) and the California Critical Thinking Disposition Inventory (CCTDI). Aybek (2006) adapted this measurement tool in Turkish by applying it at faculty of education to 87 students as a pre and post test to both experiment and control groups. The researcher measured internal consistency coefficient values of pre and post-test .85 and .88 respectively. In this study, the researcher measured internal consistency coefficients of pre-test and post-test .79 and .83 respectively. CCTDI was adapted to Turkish by Kokdemir (2003). The researcher found the reliability value of the scale as 0.88. In this study, the internal consistency coefficients of the subscales varies from .60 to .85. The total cronbach alpha was found as .83. In this study, the analysis of covariance (ANCOVA) was used to determine the impacts of SSI based instruction on the critical thinking skills and dispositions of pre-service teachers in experiment and control groups. SSI based instruction was the independent variable, E-WCTET and CCTDI were dependent variables, and the scores of the pretests were described as 'covariate' variable. Moreover, the research was used Cohen's d in order to investigate the magnitude effect size of intervention on the pre-service teachers' critical thinking skills and dispositions. Findings of the study revealed that there is no significant difference between the treatment and the control group's critical thinking scores. However, the post-test scores of the treatment group was increased. Also, results indicated that there is a significant difference between the treatment and the control group's critical thinking dispositions scores. Results were discussed by taking the context of the SSI-based instruction, the consistent, and non-consistent literature into considerations. The reasons of increasement in the critical thinking post-test scores were attached to the context of SSI-based instruction. And, the researcher underlined the strong correlation between critical thinking skills and dispositions. As a conclusion, the study claimed that enhancing the critical thinking dispositions of the pre-service teachers leads us to enhance critical thinking skills of them.