Karaciğer hastalıklarının işlemsel zeka yöntemleriyle teşhisi
Diagnosing liver diseases with machine learning
  1. Tez No: 488170
  2. Yazar: MUHAMMET GÖKAY BORULDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ, DOÇ. DR. HAMİD TORPİ, PROF. DR. SEDEF KENT PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
İşlemsel zeka yöntem ve uygulamaları, medikal teşhis konusunda sıklıkla kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar veren yöntemler arasında gösterilmektedir. Bu kapsamda, farklı karaciğer hastalıklarının işlemsel zeka yöntemleri kullanılarak teşhis edilmesi üzerine yapılan bu çalışma ve geliştirilen basit arayüz sayesinde, doktorların karar verme sürecinin olumlu yönde etkileneceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, 14 farklı karaciğer hastalığıyla ilgili geniş kapsamlı bir veritabanı oluşturulmuştur. İşlemsel zeka yöntemlerinden biri olan,“Karar Ağacı Algoritmaları”denenerek en iyi sonuca ulaşılacak şekilde yazılımsal geliştirilmeler yapılmıştır. Yapılan yazılımsal geliştirmelerde 71 farklı teşhise yardımcı test ve muayene verisi için; uygulama zorluğu, teşhis üzerindeki kesinleştirici etkisi ve maliyet açısından 7 farklı kategori belirlenmiştir. Geliştirilen arayüz yardımıyla uzman doktorun teşhis sürecinin her anında elde ettiği verileri girerek olası sonuçları alması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The methods and applications of operational intelligence are among the methods which are used frequently for medical diagnosis with remarkable success. Within this context, it is believed that this study on the diagnosis of various liver diseases using operational intelligence methods together with the developed interface will have a positive effect on the decision making process of physicians. In this study a large comprehensive database of fourteen different liver diseases is formed. Testing“Decision-Tree Algorithms”as one of the operational intelligence methods, the software has been developed in a way to guarantee best results. While developing the software seven different categories are determined for seventy-one data groups of tests and physical examination used for diagnosis. These seven categories have been determined according to the level of difficulty, accuracy and the cost of the tests and physical examinations. With the help of the developed interface it is aimed for the specialized physician to get probable results at any stage of the diagnosis by entering the data s/he has gathered.