Hepatocellular carcinoma: Viral etiology and cellular mechanisms
Karaciğer kanseri: Viral etiyoloji ve hücresel mekanizmalar
  1. Tez No: 129231
  2. Yazar: ESRA ERDAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Karaciğer kanseri Viral Etiyoloji ve Hücresel Mekanizmalar Esra Erdal- Yıldız Doktora Tezi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tez yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet Öztürk 2002, 95 sayfa Hepatosellular karsinoma (HCC), yılda 500.000'den fazla kişinin ölümünden sorumlu olan ve aflatoksin Bl, alkol, Hepatit C ve B virusları gibi birçok etiyolojik faktörle ilişkili, tüm dünyada en sık görülen karsinomalardan biridir. HCC patogenezinde HCV'nin rolü tüm olarak aydınlatılamamışsa da, birçok çalışma HCV altgrup lb'nin büyük oranda HCC olmak üzere, ağır karaciğer hastalıklarına ve antiviral terapiye dirence sebep olduğunu öngörmektedir. Bundan dolayı, HCV'nm ülkelere özgün bazı yapılarının ve genotipinin bilinmesi toplum sağlığı ile ilgili stratejilerin daha iyi geliştirilmesi için önemlidir. 5'UTR ve NS5B bölgelerinden direk sekanslama bilgisi kullanılarak Türkiye'de genotip lb'nin baskın Hepatit C virus genomu olduğunu tespit ettik. Daha sonra protein 7 birbirini takip eden parçalar şeklinde klonlanması ile Türk lb isolatının (HCV- TRİ) tüm genom sekansı elde edildi. HCV-TRl'de HCV proteinlerinin temel yapısal ve işlevsel motifleri bulunsa da 9 temel sitotoksik T-hücre epitoplarından 6'smda amino asit değişiklikleri görülmüştür. Birçok HCV proteininin hepatosit çoğalması ve yaşamasında rol alan önemli hücresel proteinlerle ilişkiye girerek hepatosellular malignansı oluşturduğu rapor edilmiştir. Bu çalışmalarda sıklıkla deneysel model olarak HCC kaynaklı hücre hatları kullanılmıştır. HCC gelişimindeki rolü ile ilgili Türk HCV izolatının gelecekteki çalışmalarına ön hazırlık olarak, HCC hücre hatlarının fenotipik karakterizasyonu incelendi. Alfafeto protein üreten HCC hatlarının in vitro koşullarda, tek hücre IVklonlamasından sonra bile, farklı hücre tipleri verebilme ve kendini yenileyebilme gibi karaciğer kök hücre benzeri özellikler gösterdiği deneysel olarak kanıtlandı. Fakat, dış faktörlerle module edilebilmesine rağmen, tamamen farklılaşmış progeni oluşturma özelliği kaybolmuştur. Bu özellikler AFP üreten HCC hücre hatlarını, hücresel programları habis tümör oluşturmak üzere tekrar popule olabilen“yanlış özelleştirilmiş (mis-specifıed)”karaciğer kök hücre kanserleri olarak belirlemiştir. İlginç olanı, burada tanımlanan kök hücre benzeri hücreler çoğunlukla HCV proteinlerinin rolünü çalışmak için kullanılmıştır. Bizim gözlemlerimiz, viral hepatosellular karsinogenez ile ilgili karaciğer kök hücrelerinin, yanlış özelleşmesinde HCV'nin muhtemel rolünü göstermek için yeni ufuklar açmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hepatocellular Carcinoma Viral Etiology and Cellular Mechanisms Esra Erdal- Yıldız Ph.D. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Öztürk 2002, 95 pages Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the most frequent carcinomas throughout the world, being responsible for more than 1 million deaths annually and has a strong association with several etiological factors including aflatoxinBl, alcohol and Hepatitis virus B and C. Several studies suggested that HCV subtype lb causes more severe liver diseases including HCC in a high manner and resistance to antiviral therapy. So, it is important to know genotype and some characteristics of HCV which are unique for the countries to develop better strategies regarding public health. By using direct sequencing information from 5'UTR and NS5B regions we identified subtype lb as a predominant hepatitis C virus genome in Turkey. Next, the full genome sequence of a Turkish lb isolate (HCV-TR1) was obtained by cloning of polypeptide-encoding region into 7 overlapping fragments. Although major structural and functional motifs of HCV proteins were maintained in HCV-TR1, it displayed amino acid substitutions in 6 out of 9 major cytotoxic T-cell epitopes. Several HCV proteins have been reported to contribute hepatocellular malignancy by interaction with critical cellular proteins involved in hepatocyte proliferation and survavil. Such studies often use HCC-derived cell lines as experimental models. As a prerequisite to future studies about the Turkish HCV lb isolate in term of its contribution to HCC developments we investigated on phenotypic characterization of HCC cell lines. We provide experimental evidence that a-fetoprotein-producing HCC lines display in IIvitro liver stem cell-like properties with self-renewing capability and multi-lineage differentiation potential, even after single-cell cloning. However, their ability to generate fully differentiated normal progeny was disrupted, even if they modulate their differentiation program in response to external factors. These features qualify AFP-producing HCCs as“mis-specified”liver stem cell cancers whose cellular programs are deviated from repopulating liver to forming malignant tumors. Interestingly, stem-like cells described here have been used extensively to study the role HCV proteins. Our observations offer new opportunities for addressing the potential role of HCV in the misspecification of liver stem cells in relation with viral hepatocellular carcinogenesis. Ill