Yüksek fruktoz diyetinin oluşturduğu metabolik sendromda mirsetin'in hepatik oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of myricetin on hepatic oxidative stress and inflammation in fructose- induced metabolic syndrome
  1. Tez No: 915718
  2. Yazar: SÜMEYRA USLU BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BANU BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diyet içerisinde fruktoz alımı başta karaciğer olmak üzere birçok dokuda yapısal ve işlevsel bozukluklara neden olmaktadır. Son yıllarda flavonoid yapıdaki bileşiklerin metabolik hastalıkların önlenmesinde ve/veya tedavisinde yararlı etkileri olduğu bildirilmektedir. Bu tez çalışmasında güçlü antioksidan aktiviteye sahip olan Mirsetin'in yüksek fruktoz tüketiminin neden olduğu metabolik ve hepatik değişikliklerde potansiyel etkileri araştırılmıştır. Fruktoz, erkek Wistar sıçanlara içme suyu içerisinde (%20, a/h) 15 hafta boyunca verilmiştir. Mirsetin, (50mg/kg/gün) çalışmanın son 6 haftasında gavaj yoluyla uygulanmıştır. Deney sonunda sıçanların plazma örneklerinde metabolik parametreler ile karaciğer dokusunda toplam antioksidan kapasite (TAK), mitokondri dinamikleri, inflamasyon ve apoptoz ile ilişkili protein düzeyleri incelenmiş ve Mirsetin'in bu parametreler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Fruktozla beslenen sıçanların karaciğer ağırlığı ve karaciğer ağırlığının vücut ağırlığına oranındaki artışı Mirsetin uygulaması etkilememiştir. Plazma HDL kolesterol seviyesi fruktoz tüketen hayvanlarda azalırken, Mirsetin tedavisi bu azalmayı tersine çevirmiştir. Fruktoz tüketen sıçanlarda plazma ve karaciğer TAK düzeyleri artarken, Mirsetin uygulaması hepatik TAK düzeylerini azaltmıştır. Mitokondri fizyonunda görevli DRP1 ile mitofajide görevli PINK1 protein ekspresyonu fruktoz tüketen sıçanların karaciğerinde yükselirken, Mirsetin tedavisi karaciğerde DRP1 ifadesini azaltmıştır. Mitokondri füzyon belirteci MFN2'nin protein ekspresyonu tüm gruplarda benzerdir. Mirsetin uygulaması fruktozlu diyet ile beslenen sıçanların karaciğer dokusunda pro-inflamatuvar transkripsiyon faktörü NF-κB'nin protein ekspresyonundaki artışı etkilememiştir. Fruktoz ile beslenen sıçanların karaciğerinde pro-apoptotik protein Bax ekspresyonunun arttığı, anti-apoptotik protein Bcl-2 ifadesinin azaldığı, Mirsetin uygulamasının ise bu proteinlerin ekspresyonunu değiştirmediği gösterilmiştir. Sonuç olarak, 6 hafta süre ile uygulanan Mirsetin tedavisi, fruktozun neden olduğu metabolik sendromda plazma HDL seviyelerini artırmış, DRP1 ve TNF-α protein ekspresyonu ile karaciğer TAK düzeylerini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Dietary fructose intake causes structural and functional disorders in many tissues, especially in the liver. In recent years, flavonoid compounds have been reported to have beneficial effects in the prevention and/or treatment of metabolic diseases. In this study, the potential effects of Myricetin with strong antioxidant activity on metabolic and hepatic changes induced by high fructose consumption were investigated. Fructose was administered to male Wistar rats in drinking water (20%, w/v) for 15 weeks. Myricetin (50 mg/kg/day) was administered by gavage in the last 6 weeks of the study. At the end of the experiment, metabolic parameters in plasma and total antioxidant capacity (TAC), mitochondria dynamics, inflammation, and apoptosis-related protein levels in liver tissue were examined in fructose-fed rats, and the effects of myricetin on these parameters were evaluated. Myricetin treatment did not affect the increase in liver weight and liver weight to body weight ratio of fructose-fed rats. Plasma HDL cholesterol levels were significantly reduced in fructose-consuming animals, but Myricetin reversed this decrease. While plasma and hepatic TAC levels were elevated in fructose-fed rats, Myricetin treatment lowered hepatic TAC levels. DRP1 protein expression involved in mitochondrial fission and mitophagy marker PINK1 protein expression was increased in the liver tissue of fructose-fed animals, whereas myricetin treatment decreased hepatic DRP1 expression. Protein expression of mitochondrial fusion marker MFN2 was similar in all groups. Myricetin did not affect the fructose diet-induced increase in hepatic protein expression of pro-inflammatory transcription factor NF-κB. The expression of the pro-apoptotic protein Bax was increased, and the expression of the anti-apoptotic protein Bcl-2 was decreased in the liver of fructose-fed rats, and Myricetin administration did not alter the expression of these proteins. In conclusion, Myricetin treatment for 6 weeks increased plasma HDL levels and decreased hepatic DRP1 and TNF-α protein expression and TAC levels in fructose-induced metabolic syndrome.