Metal-organik kimyasal buharlaştırma tekniği ile büyütülmüş uzun dalgaboylu lazer yapıların elektriksel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of electrical properties of long wavelength laser structures, produced via metal-organic chemical vapor deposition technique
  1. Tez No: 488173
  2. Yazar: NESLİHAN AYARCI KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTSAL BOZKURT, PROF. DR. ORHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, temel olarak fiber optik iletişimde kullanılan, kuantum nokta içeren, uzun dalgaboylu InAs/InP ve InAs/GaAs yarı iletken lazer yapıların yük iletim karakteristiği incelenmiştir. Yük iletim karakteristiğini incelemek için, sıcaklığa bağlı akım gerilim, sıcaklığa bağlı kapasite gerilim ve elektrolüminesans ölçümleri gerçekleştirilmiştir. InAs/InP tabanlı yarı iletken yapı için gerçekleştirilen akım gerilim ölçümlerinden, 0-0.6 V aralığı içinde, tünelleme ve rekombinasyon iletim mekanizmaları gözlenmiştir. 0.6 V'un üzerindeki gerilimlerde ise, Poole-Frenkel iletim mekanizması saptanmış ve mobilite hesaplamaları yapılmıştır. Mobilite hesaplamalarından, termal enerji değeri 0.8 eV olarak bulunmuştur. InAs/GaAs tabanlı yarı iletken yapıda ise düz besleme ve ters besleme geriliminde tünelleme tipi iletim mekanizması gözlenmiştir. InAs/InP tabanlı yarı iletken yapının sıcaklığa ve elektrik alana bağlı elektron ve hol mobilitesi, sıcaklığa bağlı kapasitans voltaj ölçümleri ile de hesaplanmıştır. Her taşıyıcının mobilitesi,C -logf eğrisinde karşılık gelen farklı serbest kalma sürelerine bağlı olarak frekans alanında ayrılmıştır. Türetilen elektron ve hol mobilitesi, hopping ile taşıyıcıların iletimini gösteren, Poole-Frenkel tipi elektrik alan bağlılığı gösterir. Hesaplamalardan elde edilen termal enerji değeri akım gerilim ölçümlerinden elde edilen değerler ile uyumludur. Elektrolüminesans ölçümlerinden, InAs/InP tabanlı lazer yapının, 1.3 V düz besleme gerilim değerini aştığında, InAs/GaAs tabanlı lazer yapının ise düz besleme gerilimi 3 V değerini aştığında ışıma yapmaya başladığı görülmüştür. Işık şiddetinin, InAs/InP ve InAs/GaAs tabanlı lazer yapılar için, sırasıyla, 1.55 µm ve 1.3 µm değerlerinde maksimum olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The long wavelength InAs/InP and InAs/GaAs laser structures, containing quantum dot layers (QDs) mainly used in the fiber optic telecommunication industry. To examine the charge transfer characteristics, it carrried out by means of temperature-dependent current-voltage, temperature-dependent capacitance-voltage and electroluminescence measurements over InAs/InP, and InAs/GaAs based p-i-n structures. For InAs/InP structure, tunneling and generation-recombination carrier conduction mechanisms were identified within a junction bias voltage of 0–0.6 V. Above 0.6 V, Poole–Frenkel was the actual path in conduction and the mobility of carrier was determined quantitatively by means of temperature-dependent current-voltage curves in the space charge bias region. A thermal energy gap of 0.8 eV corresponded to the band gap of quantum dash. Meanwhile, for InAs/GaAs structure, tunneling kind transport was exhibited in both forward and reverse bias voltage directions. Temperature- and field-dependent electron and hole mobilities were simultaneously derived from admittance measurements on an InP/InGaAsP/InAs/InPlong wavelength laser structure. Each carrier's mobility was separated in the frequency domain due to the corresponding different relaxation times from C versus logf curves. Derived electron and hole mobilities followed the Poole–Frenkeltype field dependence, indicating the transport of carriers through hopping. Extracted thermal energy gap and disorder temperature values were in mutual agreement with previous current density–voltage measurements and from the energy band diagram of the present structure, constructed from other studies in the literature by photoluminescence and photoluminescence excitation experiments. From the electroluminescence measurement, the onset of light took place when the forward bias exceeded 1.3 V for InAs/InP p-i-n structure through electroluminescence measurements, while the onset of light took place when the forward bias exceeded 3 V for InAs/GaAs p-i-n structure through electroluminescence measurements. The peak value of emitted laser light for InAs/InP QDashes and InAs/GaAs QDs occurred in 1.55 um and 1.3 um, respectively.