Farklı aşındırma parametreleri ile oluşturulan kapı elektrodu'nun GaN temelli yüksek elektron devingenlikli transistör aygıtları üzerindeki etkisi
The effect of gate electrode on GaN hemt devices fabricatedwith di̇fferent etching parameters
  1. Tez No: 746648
  2. Yazar: İRFAN ALP GEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, SiC alttaş üzerine Metal Organik Kimyasal Buhar Biriktirme yöntemi ile büyütülmüş GaN/AlN/AlGaN epitaksiyel heteroeklem yapıdaki HEMT aygıtının DC elektriksel özellikleri incelenecektir. Öncelikle Adacık (Mesa) litografisi ile desenlenen örnekler İndüktif Eşleşmiş Plazma Reaktif İyon Aşındırma (ICP-RIE) cihazında Cl2/BCl3 gaz kimyasalı karışımında aşındırılmıştır. Mesa adımı sonrasında, Omik metal litografisi ile desenlenen örnekler Elektron Demeti ile Fiziksel Buharlaştırma Yöntemi kullanılarak Ti/Ni/Al/Au metal yapısı desenlenen bölgelere kaplanmıştır. Kapı elektrodu metalizasyon adımı öncesinde yüzeyde bulunan SiN katmanı, Fotolitografi tekniği ile 1μm açıklıkta desenlendikten sonra ayrı ayrı SF6 ve CF4 gazları ile aşındırılmıştır. Aşındırılan bölgelere, Elektron Demeti ile Fiziksel Buharlaştırma Yöntemi kullanılarak Ni/Au metal yapısı kaplanmıştır. Yapılan DC elektriksel I-V ölçümlerinde, SF6 gazı ile aşındırılan örneğin ortalama ölçüm sonuçları CF4 ile aşındırılan örnekten daha yüksek performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, DC electrical performance of GaN/AlN/AlGaN epitaxial heterostructure on SiC substrate HEMT devices will be investigated. Firstly, the samples patterned with Lithography technique and Mesa mask then Dry Etched with Cl2/BCl3 chemical gas mixture in the ICP-RIE system. Secondly, the samples patterned with Lithography technique and Ohmic mask then coated Ti/Ni/Al/Au metals with Electron Beam Evaporator system (E-Beam). Before gate metallization, the surface of samples coated SiNx passivation material with Plasma Enhanced Chemical Vapor Deposition (PECVD) system then Fotolithography technique used to develop openings with 1μm length.