Şeyh Yahya Efendi Külliyesi'nin geçirdiği değişiklikler ve mimari özellikleri
Architectural changes undergone in history and the architectural interpretation of Sheikh Yahya Efendi Dervish Content
- Tez No: 488188
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞFİKA GÜL AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasında Şeyh Yahya Efendi Külliyesi'nin (Tekkesi'nin) geçmişten gümüze geçirdiği değişimler 4 ana başlık altında toplanarak incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde tezin amacı, literatür özeti ve araştırma yöntemine ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, tasavvuf ve tarikatın tanımları yapılmış, bununla birlikte tarikat yapıları için farklı dönemlerde ve bölgelerde kullanılan terimlerin açıklamalarına yer verilmiştir. Ayrıca yine bu bölüm içerisinde Beylikler, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait tespit edilenilen tarikat yapılarının tarihi süreci ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezin asıl konusu olan üçüncü bölümde ise Yahya Efendi Külliyesi'nin (Tekkesi'nin) tarihçesi anlatılmış, eski fotoğraf ve projelerle birlikte külliyede yer alan yapıların güncel durumuda göz önünde bulundurularak geçirmiş olduğu mimari değişimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise yapılan bu tespitlerden yola çıkarak bir değerlendirilme yapılmış ve sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation study, the modifications at the Sheikh Yahya Efendi Complex (dervish lodge) from past to the present have been examined under four major topics. In the first chapter, information has been given about the aim of the dissertation, the literature review and the research method. In the second chapter, the terms of sufism and dervish order have been defined together with the explanations of the terms used for dervish orders in different periods and regions. Also, the history of the determined dervish orders in the period of the Beyliks, Seljuk and Ottoman periods have been revealed in this chapter. Being the major subject of the study, Yahya Efendi Complex (dervish lodge) has been examined in the third chapter. The history of the complex has been studied and the architectural modifications at the complex have been tried to be determined by considering the current situation of the buildings in the complex together with the old pictures and project documents. By using these findings, an assessment has been made and it has been tried to draw conclusion in the fourth chapter.