Şeyhülislâm Yahyâ ve Şeyh Gâlib Dîvânlarında aşk ve şarap ile ilgili kavramların mukayeseli olarak incelenmesi
A comparative research of concepts related to love and wine in Diwans of Seyhulislam Yahya and Sheikh Galib
  1. Tez No: 589266
  2. Yazar: SEMA ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETTAH KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Klâsik Türk edebiyatının belkemiği denilebilecek aşk ve şarap kavramları çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Her bir kavram şairler tarafından kendilerine özgü anlayış ve hayal dünyasında yoğrularak yazıya aktarılmıştır. Dîvân şiirinde önemli bir yer tutan aşk ve şarap kavramı şairler için her zaman en önemli malzeme olmuştur. En zarif söyleyişlerle bu kavramlara şiirlerinde yer veren şairler, derin manaları da ihtiva edecek şekilde kendilerini ifade etmeyi amaçlamışlardır. Edebi kültürümüzü oluşturan bu iki temel unsurun ele alınış biçimlerini incelemek çalışmanın temel konusudur. Çalışmaya konu olan şairlerin dîvânları taranarak ilgili kavramların tespiti yapılıp ayrı ayrı bölümler hâlinde başlıklar altında incelemesi yapılmıştır. Giriş bölümünde kavramlar ile ilgili bilgi verildikten sonra şairlerin yaşadıkları dönemler, hayatları, edebî şahsiyetleri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Esas bölümde bu kavramların ilgili başlıklar altında incelemesi yapılmış, sonuç bölümünde elde edilen bilgiler ışığında gerekli değerlendirme yapılmıştır. Kaynakça bölümünde ise bu çalışmanın hazırlanması konusunda faydalanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of love and wine, which can be called the backbone of classical Turkish literature, form the basis of the study. Each concept has been translated into writing by the poets according to their own understanding and dream world. The concepts of love and wine, which have an important place in Divan poetry, have always been the most important material for poets. The poets, who included these concepts in their poems with the most elegant words, aimed to express themselves with deep meanings. The main subject of the study is to examine the ways in which these two basic elements which constitute our literary culture were addressed. The divan poems of the poets subject to the study were searched and the related concepts were determined and examined under the separate headings. After giving information about the concepts in the introduction part, the poets' periods, lives, literary figures and works are mentioned. In the main section, these concepts are examined under separate titles. In the conclusion part, necessary evaluation was made in the light of the information obtained. In the bibliography section, the sources used for the preparation of this study were included.