Kümeleme analizi ile bütünleşik bulanık Topsis ve bulanık Vikor yöntemlerine dayanarak hastane kuruluş yer seçimi
Clustering analysis with integrated fuzzy Topsis and fuzzy Vikor methods by hospital location selection
  1. Tez No: 488203
  2. Yazar: ÇİLER ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yeni işletmelerin kuruluş çalışmaları sırasında yürütülen birinci önemli konu, işletmelerin hizmet ya da üretim çalışmalarını yürüteceği kuruluş yerinin coğrafi konum olarak belirlenmesidir. Kuruluş yer seçiminin iyi bir şekilde belirlenmesi, işletmenin amaç ve hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Zira elverişsiz bir yerde kurulan bir işletmenin, bir yerden başka bir yere taşınması büyük maliyetler ortaya çıkaracağı gibi, böyle bir yerde kurulan işletmenin, ömrü boyunca gereksiz harcama ve zarara uğramasına yol açabilir. İşletme açısından kuruluş yer seçimi, nitel ve nicel birçok kriteri göz önünde bulundurması gereken çok kriterli bir karar verme problemidir. Nitel kriterlerin belirlenmesi aşamasında ortaya çıkan belirsiz sonuçlar, problemin bulanık mantık çerçevesinde ele alınmasını sağlamıştır. Bu tür problemleri çözmede kullanılan yöntemlerden bulanık Topsis ve bulanık Vikor ile hastane kuruluş yer seçimi ele alınmıştır. Problemin çözümünde, alternatiflerin belirlenmesi aşamasında kümeleme analizinden faydalanılmıştır. Kümeleme analizi sonucunda oluşan çıktı, bulanık sistem için girdi oluşturmuştur. Bulanık Topsis ve Vikor yöntemlerinin sonucunda, sistem parametrelerindeki değişimin etkisinin ölçülmesi için duyarlılık analizinden yararlanılmıştır. Problem her iki yönteme göre çözülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first important issue is to determine geographical location where the business will perform service or production operation during the establishment of new business process. To determine a well-chosen site location plays an important role in achieving the goals and objectives of the business. Because moving site location which is established in unfavorable place, moving from one location to another may cause cost overrun, unnecessary expenses and damages during the life of business. In terms of business, location selection is a multi-criteria decision making problem that requires many qualitative and quantitative criteria to be taken into consideration. Uncertain results which are generated in the process of determining qualitive criteria provides the problem to evaulate in the framework of fuzzy logic. The selection of hospital location problem was solved by fuzzy topsis and fuzzy vikor methods. The clustering analysis has been utilized in the determination of alternatives in the problem solving. The output of the clustering analysis generated input for the fuzzy system. Sensitivity analysis was used to measure the effect of changes in system parameters in the result of fuzzy topsis and fuzzy vikor. The problem was solved by both methods and the results were compared.