Atıklarda bulunan silis ve silis bileşiklerinin kompozit membran kullanılarak giderilmesi
Removing silica and silica compounds in waste by using composite membrane
- Tez No: 488204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL ACARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yapılan çalışmada, m-fenilendiamin (MPD), hidroksietil metakrilat (HEMA) ve polisülfon (PS) kullanılarak membran sentezi için ön denemeler gerçekleştirilmiştir. Daha sonra polisülfon yerine metil selüloz kullanılarak membran üretimi sağlanmıştır. Bu üretim için bir optimizasyon metodu olan Taguchi Metodu 4 seviye 4 parametre toplam 16 deney olmak üzere uygulanmıştır. Daha sonra, hazırlanan silis çözeltisi üretilen membrandan geçirilerek membranın farklı süreler için filtreleme özelliği incelenmiştir. Karakterizasyon amacıyla Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM), X Işını Kırınım Cihazı (XRD), Termogravimetri-Diferansiyel Termal Analiz (TG-DTA) cihazları kullanılmıştır. Üretilen membranların mekanik dayanımını tespit etmek için Shore A testi gerçekleştirilmiştir. Silis arıtımı sonucunda elde edilen numunelerin içindeki silis miktarı İndüktif Eşleşmiş Plazma-Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) analizi ile tespit edilmiştir. Sonuç olarak, silis içeren atık suların arıtımında, üretilen membranların değerlendirilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, preliminary experiments have been carried out for membrane synthesis by using m-phenylenediamine (MPD), hydroxyethyl methacrylate (HEMA) and polysulfone (PS). Membrane production was then achieved by using methyl cellulose instead of polysulfone. Taguchi Method, an optimization method for this production, has been applied to 4 levels 4 parameters total 16 experiments. Then, the prepared silica solution was passed through the produced membrane, and the filtering property of the membrane for different periods was examined. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Scanning Electron Microscope (SEM), X-Ray Diffraction (XRD) and Thermogravimetry-Differential Thermal Analysis (TG-DTA) were used for characterization. Shore A test was performed to determine the mechanical strength of the produced membranes. The amount of silica in the samples obtained as a result of the silica treatment was determined by Inductively Coupled Plasma-Optical Emission Spectrometry (ICP-OES) analysis. As a result, it was seen that the membranes produced can be evaluated in the treatment of wastewater containing silica.