Bilgisayar veri tabanlarında erişim yolunu en küçüklemek için tutanak yerleşimi ve bellek ataması üzerine bir araştırma
- Tez No: 3521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT RAZBONYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Tutanak yapılaştırmanın amacı, ikincil bellekteki verilere fiziksel erişim istemlerinin en düşük düzeyde tutulmasını ve bu erişimlerde en az miktarda geçersiz verinin transfer edilmesini sağlayacak şekilde veri tabanını fiziksel olarak düzenlemektir. Bu işlemi gerçekleştirmede kullanılan teknikler, fiziksel düzenlemeyi eniyilemeyi hedefler. Bu çalışmada, öncelikle, bir veri tabanı dizgesinde etkin tutanak yapılarının seçilmesi ve ikincil belleğe fiziksel erişim isteklerini enküçüklemeyi hedefleyen tutanak yerleştirme problemi üzerinde durulmuştur. Bilgisayar destekli bilişim dizgeleri, büyük kuruluşların yönetim ve işletmesinde büyük önem taşırlar. Çoğunlukla böyle dizgeler, milyarlarca karakter bilgiyi içeren veri tabanları üzerinde çalışır ve değişen bilgi ihtiyaçları ile kullanıcılara hizmet üretirler. Bu dizgelerin etkinliği, büyük oranda, veri tabanı tasarımına bağlıdır. Maalesef, etkin bir veri tabanı tasarımı seçmek de güç bir iştir. Pekçok karmaşık ve birbiriyle ilişkili faktör göz önüne alınmak zorundadır. Veri tabanının desteklemesi gereken uygulamaların düzeyi yükseldikçe, tasarım işlemi de güçleşmektedir. Veri tabanı tasarımının önemli problemlerinden biri, ikincil bellekteki verinin, kullanıcıların bilgi 92erişim istemlerini etkin olarak karşılayacak bir şekilde fiziksel olarak nasıl düzenleneceğidir. Etkin bir fiziksel veri tabanı tasarımı kullanıcıların erişim istekleri dikkate alınarak, ikincil bellekteki veri düzenlenerek başarılır. Genel olarak, beraber istenen veri, fiziksel olarak beraber depolanır ve erişilir. Böylece kullanıcıların istemleri, ikincil belleğe enaz sayıda erişim ve enaz sayıda geçersiz veri transfer edilerek karşılanır. İlk olarak, düz dütük ortamında veri tabanı tutanaklarını bölümlemek için üç yaklaşım tartışılmıştır. Tutanak bölümleme problemi, veri tabanının bütün kullanıcıları için performansı eniyileyecek bölümlere bilgi alanlarının atanmasını belirlemektir. Matematiksel kümeleme, gruplama düzenlemesi ve çift kriterli programlama incelenen yaklaşımlardır. Veri erişim yöntemleri, modellenen ikincil bellek ortamı olarak tanınan farklı tutanak yapıları, bu seçeneklerin değerlendirme kriterleri ve kullanım algoritmaları açısından farklılıklar gösterirler. üzerinde durulan diğer konu ise, tutanak yerleştirme problemi ile ilgilidir. Sıklıkla beraber erişilen, mantıksal olarak birbirleriyle ilişkili tutanak türlerini kümeler halinde gruplamak ve bunları aynı sayfalara depolamaktır. Bu işlem, tutanak kümeleme problemi olarak adlandırılır. Bu kümelerden sıklıkla beraber 93kullanılanları, fiziksel olarak bellek bloklarına mümkün olduğunca yakın yerleştirmek ise küme yerleşim planı problemi olarak adlandırılır. Veri tabanı tutanak yerleştirme problem, bu iki problemle tanımlanır. Bu çalışmada, öncelikle, toplam işletim maliyetinin enkücüklenebilmesi için, hangi bilgi alanlarının fiziksel olarak birarada saklanması gerektiği üzerinde durulmuştur. Çözüm, verinin iç yapısına, büyüyebilirliğine, kullanıcı erişim istekleri ve bilgisayar dizgesi ortamının özelliklerine ve veri tabanı içerisinde erişim yollarının seçimine bağlıdır. Tutanak yapılaştırmasının iki yönü ele alınmıştır:.. Tutanak bölümleme.. Tutanak kümeleme Matematiksel kümeleme yaklaşımı, veri birimlerinin başlangıç gruplarını oluşturacak şekilde yorumlanacak olan bir benzerlik matrisi üretir. Gruplama düzenlemesi yordamı, tekrarlanan işlemlerle, önceden çiftler halinde belirlenmiş veri birimi gruplarını yeniden gruplar. Daha fazla verimlilik sağlamak üzere değerlendirir. Matematiksel programlama yaklaşımı, problemi çift kriterli matematiksel bir program olarak oluşturup klasik yöneylem teknikleri kullanarak çözer. Saklama ve transfer maliyetlerine oranla, faydalılık düzeyleri yüksek olan veri birimleri kümesini diğerlerinden ayırır. Nevar ki birincil ve ikincil olarak işlem gören iki bölümden daha 94fazlasını kullanamaz. Tutanak yerleştirimine ilişkin tartışılan teknikler, tutanakların kümelemelerini eniyileyebilmelerine karşılık, küme yerleşim planlamasında yetersiz oldukları gözlenmiştir. İleride yapılacak araştırmalar için, herbiri yukarıdaki tekniklerin zayıf yönlerinden kaynaklanmış birkaç araştırma sahası verilebilir. Veri yinelemesi, günleme işlemlerinin etkilerinin belirlenmesi, yedekleme ve kurtarma yordamları, veri güvenliği ve bölümleme ile kümelemeyi beraber içeren bir model sözkonusu olan sahalardır. SUMMARY The purpose of record structuring is to organize the physical database in order to keep the physical access requirements from the secondary storage at a minumum and to minimize the transfer of redundant data. The various techniques used in this process aim the optimization of the physical organization. The main area of concentration in this research is the selection of effective record structures in a database system in order to bring a solution to the problem of record placement in a way which optimizes the meeting of requirements of physical access to the secondary memory. Computer Based Information Systems have great 95
Özet (Çeviri)
fazlasını kullanamaz. Tutanak yerleştirimine ilişkin tartışılan teknikler, tutanakların kümelemelerini eniyileyebilmelerine karşılık, küme yerleşim planlamasında yetersiz oldukları gözlenmiştir. İleride yapılacak araştırmalar için, herbiri yukarıdaki tekniklerin zayıf yönlerinden kaynaklanmış birkaç araştırma sahası verilebilir. Veri yinelemesi, günleme işlemlerinin etkilerinin belirlenmesi, yedekleme ve kurtarma yordamları, veri güvenliği ve bölümleme ile kümelemeyi beraber içeren bir model sözkonusu olan sahalardır. SUMMARY The purpose of record structuring is to organize the physical database in order to keep the physical access requirements from the secondary storage at a minumum and to minimize the transfer of redundant data. The various techniques used in this process aim the optimization of the physical organization. The main area of concentration in this research is the selection of effective record structures in a database system in order to bring a solution to the problem of record placement in a way which optimizes the meeting of requirements of physical access to the secondary memory. Computer Based Information Systems have great 95importance in the management and the organization of large corporations. Such systems usually consist of billions of characters information in their databases and provide service to changing user requirements. The effectiveness of these systems depend on their database design to a large extent. Unfortunately» the selection of an effective database design is not an easy task. Many complex and interrelated factors have to be taken into consideration. As the level of application supported by the database gets higher the design process gets more complicated. One of the major problems of database design is how to physically organize the data in the secondary memory in such a way that the data access requirements of the user community can be effectively met. An effective physical database design can be accomplished by considering the user access requirements and organizing data in the secondary memory. In general» the data which is required together is physically stored and thus accessed together. So the user requirements can be met with the minimum number of accesses to the secondary memory and a minimum tranfer of redundant data. Three approches for the segmentation of database records in a flat file environment are firstly discussed. The problem of record segmentation is the specifying the allocation of data items into segments in a way that