Bir nitrit oksid sentaz inhibitörü olan metilen mavisinin kaygı giderici ve antidepresan etkilerinin sıçanlarda gösterilmesi
- Tez No: 48821
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Son dönemlerin önemli araştırma alanlarından birini nitrik oksid (NO) oluşturmaktadır. Nitrik oksidin birçok sistemde varlığı gösterilmiş olup, çeşitli fizyolojik ve patolojik olaylarda rol aldığı saptanmıştır. Santral sinir sisteminde de varlığı gösterilen NO sentezi için başlıca uyarı NMDA reseptörlerinin uyarılmasıdır. Sentezlenen NO' in SSS' de önemli işlevleri vardır. Bunlardan başlıcası da nörotransmitter salınım ve geri alınımını etkilemesidir. Metilen mavisi, NOS ve çGS enzimlerini inhibe ederek NO' in sentezini ve etki oluşturmasını engelleyen ve süperoksid anyonu oluşumunu sağlayarak yıkımını arttıran bir maddedir. Uzun yıllardır tıbbın çeşitli bölümlerinde kullanım alanı bulan MM' nin, depresyonda ve manik depresif hastalığın ataklarının önlenmesinde yararlı olduğunu bildiren çalışmalar vardır. Kaygı ve depresyon ise etyopatogenezinde nörotransmitter dengesinde farklılaşmalar olduğu öne sürülen iki patolojidir. Santral sinir sisteminde NO sentezi için başlıca uyarıyı sağlayan NMDA reseptörlerinin kaygı ve affektif hastalıklarda rol aldığı ve NMDA reseptör antagonistleri ile hayvan modellerinde kaygı giderici ve antidepresan etki sağlandığı bildirilmiştir. Buradan yola çıkılarak NO' in de bu olaylarda rolünün olabileceği düşünülmüş ve NO' in biyolojik rolünün belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalarda kullanılan maddelerden biri olan NOS ve çGS enzim inhibitörü, metilen mavisi kullanılmıştır. 69Metilen mavisinin kaygı üzerine olan etkisi ( + ) labirent testinde araştırılmış ve MM' nin 3.75 - 30 mg/kg dozlarda kaygı giderici, 60 mg/kg dozda ise kaygı arttırıcı etkisi belirlenmiştir. Metilen mavisinin depresyon üzerine olan etkisi zorunlu yüzme testinde araştırılmış, 15-30 mg/kg dozlarında antidepresan etkisinin olduğu saptanmıştır. Kaygı giderici ve antidepresan etki belirlenirken, lokomotor aktivitede oluşan değişikliklerin neden olabileceği yalancı negatif veya pozitif hataların ortadan kaldırılması amacıyla, MM' nin lokomotor aktivite üzerine olan etkisi, lokomotor aktivite kafesinde incelenmiştir. Metilen mavisinin 3.75 - 30 mg/kg dozlarda değişiklik oluşturmadığı ancak 60 mg/kg dozda toplam lokomotor aktiviteyi baskıladığı gözlenmiştir. Metilen mavisinin kaygı ve depresyona olan etkilerinin olası mekanizması NOS ve çGS enzimlerini inhibe etmesine ve süperoksid anyonu oluşumunu sağlayarak NO yıkımını arttırmasına bağlanabilir. Bu işlevin yansıması olarak, özellikle katekolaminler (NA ve DA) ve 5HT olmak üzere nörotransmitter salınımını arttırması veya azaltması MM' nin kaygı ve depresyona olan etkisini kısmen de olsa açıklayabilir. Ancak MM' nin diğer etkileri de gözardı edilmemelidir. Kaygı ve depresyon etiyolojisinde NO' in rolünün belirlenmesi amacıyla diğer NOS enzim inhibitörleri ile çalışmanın sağlaması yapılmalı ve in vitro incelemelere gidilmelidir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nitric oxide (NO) has become one of the most popular research areas in recent years. Nitric oxide was demonstrated in various organ systems and its role in a number of physiological and pathological processes was suggested. Nitric oxide is generated by NMDA receptor activation which is the major stimulus in brain. Nitric oxide has multiple functions in the central nervous system (CNS) and one of them is influencing neurotransmitter release and uptake. Methylene blue predominantly acts via a direct inhibition of NOS and sGC besides generation of super oxide anion. Methylene blue has been used in multiple areas in medicine and it was reported to be useful in depression and manic depressive psychosis. It was suggested that there were neurotransmitter abnormalities in depression and anxiety. In CNS the major stimulus for NO synthesis is NMDA receptor activation. Since NMDA receptor antagonists have been shown to posses antidepressant and anxiolytic activity in animal models, one would expect that NO may have a crucial role in the modulation of affection beyond other actions. Because of this we used MB which is one of the NOS and sGC inhibitor. In the present study examined MB affected the performance of rats in the elevated plus maze test. Methylene blue in doses ranging from 3.75-30 mg/kg has anxiolytic and in dose 60 mg/kg has anxiogenic properties. 71On the other hand we examined that if MB affected the performance of rats in the forced swimming test which provided antidepressant activity. Methylene blue in doses ranging from 15 to 30 mg/kg has antidepressant activity. Since compounds enhancing or decreasing motor activity may give false positive or false negative effects in either elevated plus maze test or forced swimming test. Locomotor activity was measured in an activity cage. MB in doses of ranging from 3.75 to 30 mg/kg did not significantly alter the locomotor activity but it decreased the locomotor activity in dose of 60 mg/kg. The mechanism of MB induced anxiolytic and antidepressant action seems to be related to its inhibitory effect on endogenous NO production. In fact, some of the anxiolytic and antidepressant effects of MB appears that indifferent systems, NO may be able to modulate vesicular release of neurotransmitters in either direction. However the other effects of MB should not be forgotten. In conclusion, the present study indicates that MB, a NOS inhibitor, has an antidepressant activity in certain doses and that further studies are needed to clarify the exact role of NO in the modulation of affection. 72