Carbidopa, lomustine ve dl-aminoglutethimide moleküllerinin yapısal özelliklerinin ve titreşimsel spektrumlarının incelenmesi
Investigation of the structural properties and vibrational spectra of carbidopa, lomustine and DL-aminoglutethimide molecules
  1. Tez No: 954005
  2. Yazar: CANSU ARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, kanser tedavisinde kullanılan yada bir potansiyel anti-kanser ilaç olarak değerlendirilen carbidopa, lomustine ve dl-aminoglutethimide moleküllerinin oda sıcaklığındaki kararlı konformerlerinin elektronik yapı ve titreşimsel spektral parametreleri B3LYP/6-311++G(d,p) teori düzeyinde hesaplanmıştır. Ayrıca, nötralzwitteriyon yapı dönüşümünün ve dimerleşme tipi moleküler arası etkileşmenin hesaplanan parametreler üzerindeki etkileri aynı teori düzeyinde belirlenmiştir. Moleküllerin oda sıcaklığındaki kararlı konformerlerinin araştırılması amacıyla klasik Moleküler Dinamik (MD) simülasyon ve kuantum mekaniksel Potansiyel Enerji Yüzeyi (PES) hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Carbidopa'nın su (H2O) çözeltisi içindeki kararlı zwitteriyon formları SCRF-PCM yaklaşımı altında B3LYP/6-311++G(d,p) teori düzeyinde modellenmiştir. Hesaplanan harmonik titreşimsel spektral parametrelerin moleküllerin deneysel olarak gözlenen Kırmızı-Altı (IR) ve Raman spektral parametreleri ile uyumlu hale getirilmesinde“Ölçeklendirilmiş Kuantum Mekanik Kuvvet Alanı (SQM-FF)”yöntemi kullanılırken, yük dağılımı ve etkin atomik yük hesaplamalarında Doğal Bağ Orbitali (NBO) yöntemi kullanıldı. Yüksek Başarımlı Küme Bilgisayar (HPC) sistemi üzerinde paralel hesaplama tekniği kullanılarak gerçekleştirilen bu hesaplamalardan elde edilen teorik veriler ışığında, carbidopa, lomustine ve dl-aminoglutethimide'in farklı faz durumlarında kaydedilen deneysel Kırmızı-Altı (IR) ve Raman spektrumlarında gözlenen temel bantların tam ve güvenilir işaretlemeleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. thesis, the electronic structure and vibrational spectral parameters of stable conformers of carbidopa, lomustine and dl-aminoglutethimide molecules at room-temperature, which are used in cancer treatment or considered as potential anti-cancer drug, have been calculated at B3LYP/6-311++G(d,p) level of theory. In addition, the effects of nötral  zwitterion structural transformation and intermolecular interactions of dimerization type on the calculated parametres have been determined at the same level of theory. Classical Molecular Dynamics (MD) simulations and quantum mechanical Potential Energy Surface (PES) calculations were performed in order to search the stable conformers of the molecules at room temperature. Stable zwitterion forms of carbidopa in water (H2O) solution were modelled under the SCRF-PCM approach at B3LYP/6-311++G(d,p) level of theory. In calculation of charge distributions and effective atomic charges, the Natural Bond Orbital (NBO) method was used, while the Scaled Quantum Mechanical Force Field (SQM-FF) method was used in fitting the calculated harmonic vibrational spectral parameters to the experimentally observed Infrared (IR) and Raman spectral parameters of the molecules. In the light of the theoretical data obtained from these calculations performed on a High Performance Cluster Computer (HPC) system using parallel computing techniques, the complete and reliable assignments of the fundamental bands observed in the experimental Infrared (IR) and Raman spectra of carbidopa, lomustine and dl-aminoglutethimide, which were recorded in different phase states, were achieved.