Bazı sübstitüe triazen grubu içeren bileşiklerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The Synthesis and structure evaluation of some compounds having triazen functional groups
  1. Tez No: 118017
  2. Yazar: SEDA ÜNSALAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ROLLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
1.0ZET Bu çalışmada, 4- ( asetilamino ) benzoilhidrazinin metil, etil, allil, fenil, siklohegzil, benzil, p-fluorofenil ve tolilisotiyosiyanatlarla katımı ile karşılık gelen 1-[4- (asetilamino) benzoil ] - 4 sübstitüetiyosemikarbazidler (1a-h) sentezlenmiş ve bunların da 2N sodyum hidroksitle siklizasyonu sonucu 5- ( 4- aminofenil )- 2,4- dihidro- 4-sübstitüe- 3H- 1,2,4- triazol-3-tiyonlar (2a-h) kazanılmıştır. Bu bileşiklerden 1f, 1h, 2f ve 2g orijinal bileşiklerdir. Primer aromatik aminlerin [ 2a-e, aminoglutetimid ] diazonyum tuzlarının tekrar kendileri ile kenetlenmesi sonucu triazen fonksiyonel grubu içeren simetrik yapılı 1,3- bis [4- ( 4-sübstitüe- 2,4-dihidro- 3H- 1,2,4- triazol-3- tiyokso- 5-il )fenil ]- 3H triazen (3a-e) ve 1,3- bis [ 4-( 3- etil-2,6- diokso-3- piperidinil )fenil ]-3H triazen (4) bileşikleri sentezlenmiştir. Aminoglutetimidin diazonyum tuzunun, 2c ve 2d bileşikleri ile kenetlenmesi sonucu 1- [4- ( 3- etil- 2,6- diokso- 3- piperidinil)fenil ]- 3-[ 4- ( 4-sübstitüe- 2,4- dihidro- 3H- 1,2,4- triazol-3- tiyokso-5- il )fenil ]-3H triazen (4a ve 4b), paraaminobenzoik asidin diazonyum tuzunun 2a, 2c, 2d bileşikleri ile kenetlenme ürünü olan asimetrik yapılı 4- karboksi- 4'- (4-sübstitüe- 2,4- dihidro- 3H- 1,2,4- triazol- 3-tiyokso-5- il)fenilaminoazobenzen (5a-c), bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlediğimiz triazenlerden (3a-c ve 5b )'nin hidrazin hidrat ile etanollü ortamda karşılık gelen aminlere dönüştüğü ince tabaka kromatografisi ile tespit edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları UV, İR, 1H-NMR, 13C-NMR, El ve ES kütle spektrumları ve elementel analiz (C,H,N) sonuçları yardımı ile kanıtlanmıştır. Prototip olarak seçilmiş 3b'nin in vitro mikrozomal metabolizması çalışılarak, yapının bu koşullarda metabolitleri tesbit edilememiştir. 2a-e bileşiklerinde BACTEC 460 radiometrik sistem kullanılarak Mycobacterium tuberculosis H37Rv 'a karşı in vitro antitüberküloz aktivite taranmış, sadece 2a bileşiği 12,5 ng/ml_ konsantrasyonda %8 inhibisyon göstermiştir. Sentezlenen bileşiklerden 3a-c ve öb'nin in vitro antitumor aktivite taraması yapılmış ve dokuz kanser tipi içeren 56 hücre dizisi üzerinde bileşiklerden 3a, 3b, 3c'de aktivite gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
2. Summary The Synthesis and Structure Evaluation of some compounds having triazen functional groups. In this work, the corresponding thiosemicarbazides, 1-[4- (acetylamino) benzoyl ] - 4 substitutedthiosemicarbazides ( 1a-h), were formed by the reaction of 4-(acetylamino) benzoylhydrazine with methyl, ethyl, allyl, phenyl, cyclohegzyl, benzyl, 4-fluorophenyl and tolylisothiocyanate. Compounds 1a-h were refluxed in 2N sodium hydroxide to yield 5-(4-aminophenyl)- 2,4- dihydro - 4- substituted- 3H- 1,2,4- triazole- 3- thiones (2a-h). Of these compounds 1f, 1h, 2f and 2g are orginal compounds. The diazonium salts of aromatic primary amines [2a-e, aminoglutetimide] were coupled with themselves to synthesize the symetric compounds, 1,3- bis [4- ( 4-substituted- 2,4-dihydro- 3H- 1,2,4- triazole-3-thioxo- 5-yl )phenyl ]- 3H- triazene (3a-e) and 1,3-bis [4-(3-ethyl-2,6-dioxo-3- piperidinyl)phenyl]-3H triazene (4), in the triazene structure. 1-[4-(3-ethyl-2,6-dioxo-3- piperidinyl)phenyl]-3-[4-(4-substituted-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thioxo-5- yl)phenyl]-3H triazene ( 4a and 4b) and 4- carboxy- 4'- (4 -substituted- 2,4- dihydro- 3H-1,2,4-triazole-3-thioxo-5-yl)phenylaminoazobenzene (5a-c) were synthesized by the coupling compounds 2c and 2d with the diazonium salt of aminoglutetimide and the coupling compounds 2a, 2c, 2d with the diazonium salt of paraaminobenzoic acid respectively. The synthesized triazenes ( 3a-c and 5b) were reacted with hydrazine hydrate in ethanolic medium and the corresponding amines were detected by using thin layer chromatography. Structures of the synthesized compounds were determined using UV, IR, 1H- NMR, 13C-NMR, El and ES mass spectral data and elemental analysis ( C,H,N) In vitro hepatic microsomal metabolism of 3b as a prototip choised was carried out and under this condition no metabolite was detected on. Compounds 2a-e were tested for in vitro antimycobacterial activity against Mycobacterium tuberculosis H37Rv using the BACTEC 460 radiometric system. Only 2a showed 8% inhibition at 12,5 ng/mL concentration. 3a-c and 5b were tested in vitro anti-tumor screen consists of 56 human tumor cell lines from nine cancers. 3a-c showed antitumor activity against these tumors.