Mercimek danesinde demir (Fe) besin elementi alınımını kontrol eden genlerin haritalanması ve QTL analizi
Mapping and QTL analysis of genes controlling iron (Fe) uptake of lentil
  1. Tez No: 488280
  2. Yazar: SEÇİL ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BAHATTİN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada mercimek (Lens culinaris Medic.) bitkisinde danede Fe konsantrasyonunu kontrol eden genlerle ilişkili QTL(ler)'in kromozomal yerleşimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. ILL 8006 ve CDC Milestone ebeveynlerinin melezlenmesiyle oluşturulan 118 bireye sahip LR-11 RIL popülasyonu, 2012 ve 2013 yıllarında 3 lokasyona (İzmir, Adana ve Şanlı Urfa) ekilmiştir. Popülasyona ait bireylerde dane Fe konsantrasyonu değerleri 37,2 ile 175,7 mg/kg arasında bulunmuştur. Bağlantı haritasının toplam uzunluğu 497,1 cM olup, komşu iki markör arasındaki ortalama uzaklık 0,12 cM' dır. Toplamda 4.177 GBS bazlı SNP markörünün 7 bağlantı grubu üzerinde yer aldığı bulunmuştur. QTL analizi sonucunda 1., 2., 4., 5., 6. ve 7. bağlantı grupları üzerinde lokalize olmuş toplam 21 QTL belirlenmiştir. Bu QTL' ler fenotipik varyasyonun % 5,9-14,0'ını açıklamaktadır. LOD değerleri 3,00-4,45 arasında değişmektedir. Bu genomik bölgelerin belirlenmesi, danede yüksek Fe konsantrasyonuna sahip yeni mercimek çeşitlerinin geliştirilmesini içeren biyofortifikasyon çalışmaları için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the chorosomal loci of QTL(s) associated with genes controlling the Fe concentration in seed of lentil (Lens culinaris Medic.). The LR-11 RIL population, which has 118 individuals formed by crossing ILL 8006 and CDC Milestone parents, has been planted in 3 locations (İzmir, Adana ve Sanlı Urfa) in 2012 and 2013. Seed Fe concentrations of the individuals of populations were ranged from 37.2 to 175.7 mg/kg The total length of the linkage map is 497.1 cM and the average distance between two adjacent markers is 0.12 cM. It was found that, in total 4,177 GBS based SNP markers are located on 7 linkage groups. As a result of the QTL analysis, a total of 21 QTLs localized on the 1., 2., 4., 5., 6. and 7. linkage groups were determined. These QTLs are accounted for 5.9-14.0% of the phenotypic variation. LOD values were ranged from 3.00 to 4.45. Identification of these genomic regions will be useful for biofortification studies involving the development of new lentil varieties with high Fe concentrations in seed.