Mercimek danesinde çinko (Zn) ve mangan (Mn) besin elementi alınımını kontrol eden genlerin haritalanması ve QTL analizi
Mapping of genes influencing zinc (Zn) and manganese (Mn) uptake in lentil seed and QTL analysis
  1. Tez No: 488284
  2. Yazar: DUYGU ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BAHATTİN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada mercimek (Lens culinaris Medic.) bitkisinin bağlantı haritasının oluşturulması ve danede Zn ve Mn konsantrasyonunu kontrol eden genlerle ilişkili QTL(ler)'in belirlenmesi amaçlanmıştır. 2012 ve 2013 yıllarında 3 farklı lokasyonda yetiştirilen“CDC Redberry”דILL7502”ebeveynlerinin çaprazlanmasından oluşturulan LR8 RIL popülasyonuna ait 120 bitkinin danelerindeki Zn ve Mn konsantrasyonlarının ortalaması sırasıyla 24,6-58,8 mg/kg ve 8,5-26,8 mg/kg olarak belirlenmiştir. Elde edilen bağlantı haritası 5.385 DNA markörünü içeren 7 bağlantı grubundan oluşmaktadır. Haritanın toplam uzunluğu 973,1 cM olup iki markör arasındaki ortalama uzaklık 0,18 cM'dır. Zn konsantrasyonu ile ilişkili fenotipik varyasyonun % 5,5-9,1'ini açıklayan LOD değeri 3,0-4,5 arasında değişen 7 adet QTL bölgesi ve Mn konsantrasyonu ile ilişkili fenotipik varyasyonun % 15,3-24,1'ini açıklayan LOD değeri 3,0-4,4 arasında değişen 6 adet QTL bölgesi belirlenmiştir. Elde edilen bu yüksek yoğunluktaki harita mercimeğin genom yapısı hakkındaki temel bilgiyi artırarak mikrobesin elementlerince zengin mercimek genotiplerinin geliştirilmesini hedefleyen biyofortifikasyon çalışmalarına destek sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated to construct lentil (Lens culinaris Medic.) linkage map and detect the QTL(s) that associated with Zn and Mn concentrations in the seeds. Zn and Mn concentrations in the seeds of 120 RILs developed from the cross of“CDC Redberry”דILL7502”lentil ranged from 24.6 to 58.8 mg/kg and from 8.5 to 26.8 mg/kg, respectively, based on means of seed grown in three locations in both 2012 and 2013. A linkage map of lentil was constructed consisting of seven linkage groups that include 5,385 DNA markers. The total linkage map length was 973.1 cM with an average distance between markers of 0.18 cM. For Zn, a total of 7 QTL regions were detected and explained 5.5-9.1% of the phenotypic variation with LOD scores ranging from 3.0 to 4.5 and for Mn, six QTL regions were detected and explained 15.3-24.1% of the phenotypic variation with LOD scores ranging from 3.00 to 4.42. These high-density maps increase fundamental knowledge of the genome structure of lentil and will inform the development of micronutrient enriched lentil genotypes to support biofortification efforts.