Bazı mercimek(Lens culinaris medik.) çeşitlerinin çimlenme döneminde tuza toleranslarının belirlenmesi
Determination of salinity tolerances during germination peri̇od of some lentil (Lens culinaris medik.) cultivars
- Tez No: 682671
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde tescilli mercimek çeşitlerinin çimlenme dönemlerindeki farklı tuz konsantrasyonlarına dayanıklılıklarını belirlemek amacıyla Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarında 2020 yılında Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Yürütülen çalışmada materyal olarak Çağıl, Çiftçi, Evirgen, Fırat-87, Kafkas, Özbek, Şakar, Şanlıbey ve Tigris çeşitleri kullanılmıştır. Farklı tuz konsantrasyonlarının (0 (kontrol), 30 mM, 60 mM, 90 mM ve 120 mM) çimlenme oranı, çimlenme hızı, ortalama çimlenme zamanı ve hassaslık indeksi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, tüm çeşitlerde tuz konsantrasyonlarındaki artışa bağlı olarak incelenen özelliklerin tamamında kontrol uygulamasına göre azalmalar olduğu belirlenmiştir. Özellikle 90 ve 120 mM NaCl uygulamalarında çeşitlerin tuza toleranslarının azaldığı belirlenmiştir. Mercimek çeşitleri tuz uygulamalarından farklı şekillerde etkilenmiş olup çeşitler arasında genetik varyasyonların bulunması bizim tuza dayanıklı çeşitleri belirlememize yardımcı olmuştur. Tuzluluğa en hassas olan çeşitler Evirgen ve Tigris olarak belirlenmiştir. Tüm parametreler birlikte değerlendirildiğinde Özbek, Çağıl ve Şanlıbey çeşitleri tuza dayanıklılık noktasında en iyi performans gösteren çeşitler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the resistance of registered lentil varieties to different salt concentrations during germination periods, this study was carried out in 2020 in Selçuk University Faculty of Agriculture Department of Field Crops Laboratory in 4 replications according to the Randomized Plots Design. Çağıl, Çiftçi, Evirgen, Fırat-87, Kafkas, Özbek, Şakar, Şanlıbey and Tigris varieties were used as materials in the study. The effects of different salt concentrations (0 (control), 30 mM, 60 mM, 90 mM and 120 mM) on germination rate, germination speed, average germination time and sensitivity index were investigated. As a result of the study, it was determined that there were decreases in all the traits examined compared to the control application due to the increase in salt concentrations in all varieties. Especially in 90 and 120 mM NaCl applications, it was determined that the salt tolerance of the cultivars decreased. Lentil varieties have been differently affected by salt applications, and the presence of genetic variation between varieties has helped us identify salt-resistant varieties. The varieties most sensitive to salinity were determined as Evirgen and Tigris. When all parameters are evaluated together, Özbek, Çağıl and Şanlıbey varieties have been determined as the best performing genotypes in terms of salt resistance.