Şebekeye bağlı fotovoltaik sistemlerde güç kalitesinin deneysel analizi ve değerlendirilmesi
Experimental analysis and evaluation of power quality in grid-connected photovoltaic systems
  1. Tez No: 488306
  2. Yazar: MOZHGAN MOAZZEN ZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ OLGUN, YRD. DOÇ. DR. HACER ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, güç kalitesi problemlerinden en yaygın olanı harmonik ve ara-harmonikleri fotovoltaik sistemlerde analiz etmek adına, iki farklı ülkede kurulmuş olan iki farklı fotovoltaik sistemde ölçümler yapılmıştır. Bu ölçüm sonuçları olarak harmonik bozulma değerlerinin Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC-61000) ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE-519) standartlarına göre değerlendirmesi ve FV sistemlerde harmonik yaratan bileşen olarak invertörlerin detaylı analizi yapılmıştır. Fotovoltaik invertörün güç elektroniği devresini temsil etmek için harmonik kaynak içeren bir model önerilmiş ve bu modelin simülasyonu ve diğer yandan laboratuvar ortamında gerçekleştirilen deneyler ile doğrulanması yapılmıştır. Son aşamada ise, şebeke kaynaklı harmoniklerin FV sistemlerle nasıl bir etkileşim içinde olacağının incelenmesi adına deneysel çalışmalara devam edilmiştir. İnvertörlerin bir harmonik kaynağı olduğu tesbit edilmiş, fakat sonuç olarak dağıtım şebekesine enjekte ettikleri harmonik ve ara-harmonik bozulumlarının büyük bir kaygı oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to analyze the most common problems of power quality, harmonics and interharmonics, measurements are made in two different photovoltaic (PV) systems installed in two different countries. Using the measured results, it is investigated whether harmonics and interharmonics are harmful or not and whether they meet The International Electrotechnical Commission (IEC-61000) and The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE-519) standards. These measurement results are used to evaluate the harmonics distortion values according to the mentioned standards. Also, a detailed analysis of inverters as a harmonic generating component in PV systems is performed. A model is premised as a harmonic source to signify of the power circuit of the Photovoltaic inverters and then this model is verified by simulation and experiments performed in the laboratory environment. Lastly, experimental studies have been carried out in order to investigate how the harmonics from the grid will interact with the PV systems. It has been determined that the inverters are a harmonic source but, it is has been concluded that harmonics and interharmonics distortions injected into the distribution network do not create a major concern.