Konfeksiyon atıklarının geri kazanımı ve katma değerli ürün eldesinde değerlendirilmesi
Recycling pre-consumer textile wastes into value added products
  1. Tez No: 488326
  2. Yazar: BURÇİN ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇELİK, DOÇ. DR. AHMET ÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Doğal kaynakların tükenmesi ve atık imha maliyetlerinin yükselmesi sebepleriyle, tekstil atıklarının geri dönüşümü tüm dünyada giderek önem kazanmaktadır. Buna karşılık tüketilen ürünlerin yeniden kullanılması veya geri dönüştürülmesi hala çok düşük seviyelerdedir. Buradan hareketle bu çalışma kapsamında sanayide tekstil üretimleri sırasında açığa çıkan kesim kırpıntıları, top başları veya hasarlı kumaşlar gibi tüketici öncesi pamuklu tekstil atıklarının, hazır giyim sektöründe katma değerli, yüksek kalitede ürünlere dönüştürülerek yeniden değerlendirilmesi amacıyla, lif eldesinden başlayarak nihai ürün gerçekleştirilmesine kadarki tüm süreçler için uygun yöntem ve parametrelerin tespit edilmesi üzerine çalışmalar yürütülmüştür. Tez kapsamında üretim yöntemleri belirlenen iplikler, piyasada mevcut geri dönüştürülmüş ipliklere göre önemli farklılıklar ve avantajlara sahiptir. Bu ipliklerin piyasadaki diğer geri dönüştürüşmüş ipliklerin kullanım alanlarından farklı olarak, hazır giyim ürünleri gibi katma değeri yüksek ürünlerde kullanım imkanı bulabileceği öngörülmektedir. Ayrıca tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin ulusal ve uluslararası literatürde ve sanayi çevrelerinde örnekler yok denecek kadar az sayıdadır. Bu açıdan çalışmanın, ülkemiz ve dünya çapında ileri dönemlerde gerçekleştirilmesi umut edilen sanayideki ve akademik çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recycling of textile waste materials is gaining importance worldwide due to shortages of natural resources and increasing waste disposal costs. However, the reuse or recycling of these wastes is still insufficient. In this context, within the scope of this thesis, studies have been carried out on determining the suitable methods and the parameters for all processes ranging from the fiber gaining to the final product production in order to reuse pre-consumer cotton textile wastes such as cut-and-sew, end-of-roll and damaged fabrics by converting them into value added high quaility products. The yarns whose production methods are determined within the scope of the thesis have significant differences and advantages compared to the recycled yarns present in the market. It is foreseen that these yarns may be used in value added products such as ready-made garments, unlike other recycled yarns in the market. In addition, there are very few examples in the industrial and academic fields regarding the studies carried out within the scope of the thesis. In this respect, it is aimed to contribute to industrial and academic studies to be carried out in future.